komiks

Nestor Burma: Mgła na moście Tolbiac – staroszkolny kryminał noir [recenzja]

We Francji Nestor Burma jest jak Sam Spade i Philip Marlowe w USA. To kultowy hardboilowy detektyw, który doczekał się uwielbienia, a przy tym ogromnej ilości książek i przekładu na inne media. Do Polski trafia po raz pierwszy i to w formie komiksowej adaptacji.

Leo Malet stworzył Burmę jako typowego noirowego detektywa – nałogowego palacza w prochowcu nie odmawiającego przedpołudniowego drinka, cynika o gołębim sercu flirtującego z klientkami, dla którego przede wszystkim liczy się sprawiedliwość, a niekoniecznie prawo. Tym co go wyróżnia na tle pozostałych śledczych to humor: cięty, inteligentny i czarny, którym operuje zachowując kamienną twarz. “Mgła na moście Tolbiac” to pierwszy tom z komiksowej serii, a bodajże siedemnasty z cyklu książkowego, ale nie ma to wielkiego znaczenia bo w mroczny, zimny i wilgotny świat paryskich uliczek wsiąka się momentalnie.

Burma otrzymuje list z prośbą o pomoc od tajemniczego człowieka, który jednak zdaje się dobrze znać detektywa. Nim jednak dochodzi do spotkania, autor wiadomości umiera. Burma podejmuje śledztwo, które pozwoli mu jednocześnie rozwikłać tajemnicę z przeszłości oraz zanurzyć się we wspomnieniach z młodzieńczych lat, kiedy był aktywnym anarchistą.

“Mgłę…” sam Malet uznaje za swoją najlepszą powieść z Nestorem; przyniosła autorowi nie tylko uznanie, ale także spory sukces komercyjny. Zatem decyzja Tardiego, co do wyboru adaptowanego dzieła, całkiem słuszna. Komiks zachwyca bowiem na dwóch poziomach. Fabularnie to czyste noir, skonstruowane na fundamentach klasycznych chwytów z literatury amerykańskiej, prowadzone niespiesznie, wręcz leniwie, dające wgląd w środowisko społeczne epoki, ponure, brutalne (ale nie w ten sensacyjny sposób) z wyrazistymi postaciami. Zagadka kryminalna traktowana jest na równi z bohaterami, obu aspektom twórcy poświęcają sporo miejsca, dzięki czemu album nie tylko wciąga intrygą, ale w pełni wybrzmiewa gorzką i pesymistyczną wymową.

Poruszającej opowieści towarzyszą fenomenalne rysunki Tardiego, który w sugestywny sposób przedstawia szarość Paryża z jego opustoszałymi uliczkami, zimnymi, mokrymi industrialnymi budowlami i ubogimi mieszkańcami. Stolica Francji jako mroczne i ponure siedlisko zbrodni, ujęte w stylistyce noir, sprawdza się nie gorzej niż Los Angeles czy Nowy Jork. Tardi wykonał zatem świetną robotę i mam nadzieję, że jego talent w końcu chwyci na naszym rynku, mówi się że do trzech razy sztuka…

“Mgła…” to solidny czarny kryminał, wpisujący się w klasykę gatunku. Może miejscami lekko przegadany, ale zapadający głęboko w pamięć i bardzo ładnie narysowany. Miłośnicy tego typu opowieści nie powinni przechodzić obok niego obojętnie.

Nestor Burma: Mgła na moście Tolbiac. Scenariusz: Leo Malet, Jacques Tardi. Rysunki: Jacques Tardi. Scream Comics 2017
8
Nestor Burma: Mgła na moście Tolbiac. Scenariusz: Leo Malet, Jacques Tardi. Rysunki: Jacques Tardi. Scream Comics 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz