komiks

Life and Death #1: Predator – kosmiczne guilty pleasure [recenzja]

“Life and Death” to druga seria rozgrywająca się w połączonym uniwersum Obcego, Predatora i Prometeusza. I choć pojawiają się w niej odniesienia do “Fire and Stone” można ją śmiało czytać jako samodzielną całość. Nawet znajomość filmów nie jest zbytnio wymagana.

Zatrudnieni przez korporację Weyland-Yutani Kolonialni Marines zostają wysłani na planetę Tartarus w celu powstrzymania nielegalnej aktywności konkurencyjnego korpo. Na miejscu odkrywają niedobitki badaczy oraz grupę Predatorów strzegących statek kosmiczny o fallicznych kształtach. Rozpoczyna się krwawa walka o przetrwanie, ale i przejęcie cennego artefaktu.

“Fire and Stone” był mocno zakorzeniony w “Prometeuszu” Scotta i troszkę w “Obcych” Camerona. Obie produkcje były solidnym punktem wyjścia do opowiedzenia samodzielnej historii z nowymi bohaterami i okazją do poszerzenia filmowego świata. Z kolei pierwszy tom “Life and Death” budowany jest już od zera, bez powiązań, za to z licznymi odwołaniami. Widać w nim też zalążek fabuły, która może pójść trochę dalej niż nadużywany wątek łowca-ofiara. Dan Abnett to zasłużony pisarz, który tworzy nie tylko świetne komiksowe science fiction (“Sinister Dexter”, “Durham Red”) ale pisze też poczytne powieści (m.in. “Warhammer 40K”), pojawia się więc nadzieja, że do tematu kosmicznych drapieżników podejdzie troszkę inaczej niż poprzednicy. “Predator” rozpoczyna się standardowo jak na to uniwersum: jest misja, odkrywanie tajemnicy i sieczka. Ale jedna misja przeradza się szybko w drugą, znacznie ciekawszą, a jej rezultat daje w przyszłości ciekawe pole do manewru. Tym właśnie potencjałem kupił mnie Abnett, a że jest on jedynym scenarzystą całej mini-serii, wierzę, że rozwinie go w ciekawy sposób.

Rysunkami w albumie zajął się Brian Albert Thies, artysta z niewielkim dorobkiem, który wcześniej narysował kilka zeszytów z serii “Star Wars: Legacy”, a głównie zajmował się nakładaniem tuszu. Jego kreska jest dość nierówna, nie pojawiają się żadne kadry godne zapamiętania, a częściej można znaleźć rysunkowe kiksy i uproszczenia. Nie jest to też styl, który mógłby być rozpoznawalny, przez co przez komiks leci się jak na skrzydłach, bowiem oczy rejestrują obrazy w minimalnym stopniu. Znacznie ciekawiej wypadają kolorki Raina Beredo, który na kilku kadrach naprawdę świetnie oddał atmosferę miejsc i sprawił, że zatrzymałem się na dłużej przy planszy.

Jeśli uwielbiacie uniwersum Obcego i Predatora, to ten komiks i tak przeczytacie. Nie będzie to jednak aż tak bardzo stracony czas, bo jest tu sporo sensu i potencjału do wykorzystania, który działa na wyobraźnię. Jeśli ma to być guilty pleasure, to tylko takie.

Life and Death #1: Predator. Scenariusz: Dan Abnett. Rysunki: Brian Albert Thies. Scream Comics 2017
6
Life and Death #1: Predator. Scenariusz: Dan Abnett. Rysunki: Brian Albert Thies. Scream Comics 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz