komiks

Legion: Kroniki – Interesujący prequel „Jam jest Legion” [recenzja]

Każda historia ma swój początek. „Jam jest Legion„, opus magnum Fabiena Nury’ego opowiadało o konflikcie trwającym od wieków. „Legion: Kroniki” ukazuje początki waśni między Drakulą i jego bratem.

To niemal zupełnie inny komiks niż szpiegowski poprzednik. Mamy tu do czynienia z, jak sam tytuł wskazuje – kroniką, rozciągniętą na kilkaset lat epizodyczną opowieścią, w której co jakiś czas przecinają się losy dwóch głównych bohaterów, Radu i Vlada. Scenarzysta skoncentrował się na czterech okresach historycznych – czasach panowania Tepesa, konkwiście, wojnach napoleońskich oraz na przełomie XIX i XX wieku.

Każdy z tych etapów ma swój klimat, narracja przeskakuje co jakiś czas w nielinearny sposób. Z jednej strony struktura opowieści intryguje i buduje gęstą atmosferę, z drugiej – momentami wkrada się tu męczący chaos, który raz czy drugi może spowodować zniechęcenie lekturą. Niemniej, warto się przemęczyć, bowiem Nury ładnie splata nadnaturalną, niedopowiedzianą grozę i historię, po prostu potrzeba chwili, by się w tym połapać. Unikalność wampirów wymyślonych przez scenarzystę dalej pozostaje jednym z głównych atutów serii.

Na owacje na stojąco zasługują za to rysunki. Twórcom – aż czterem – warstwy graficznej udało się zapunktować podwójnie. Po pierwsze, wszyscy trzymają znakomitą formę, świetnie budują mroczny, krwawy i bezwzględny klimat opowieści o nieśmiertenych istotach pogrywających maluczkimi. Po drugie, mimo że da się wyłapać różnice w stylach poszczególnych artystów, poszczególne części wyglądają spójnie, jak jedno wielkie dzieło. Nie znajdziecie tu zgrzytów czy słabszych plansz.

„Legion: Kroniki” nie jest komiksem idealnym. Ma swoje słabostki, ale jednocześnie przyciąga mrokiem bijącym z kart albumu oraz ciekawymi koncepcjami na świat, historię i bohaterów, o których opowiada. Jeśli podobał się Wam „Jam jest Legion”, to i po nowsze dzieło Nury’ego powinniście sięgnąć. Jest całkiem intrygującym uzupełnieniem.

Legion: Kroniki, scen. Fabien Nury, rys. Mathien Lauffray, Mario Alberti, Zhiang Xiaoyu, Tirso, Eric Henninot, wyd. OMG! Wytwórnia Słowobrazu 2017
7
Legion: Kroniki, scen. Fabien Nury, rys. Mathien Lauffray, Mario Alberti, Zhiang Xiaoyu, Tirso, Eric Henninot, wyd. OMG! Wytwórnia Słowobrazu 2017
Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz