komiks

Legion: Kroniki – Interesujący prequel „Jam jest Legion” [recenzja]

Każda historia ma swój początek. „Jam jest Legion„, opus magnum Fabiena Nury’ego opowiadało o konflikcie trwającym od wieków. „Legion: Kroniki” ukazuje początki waśni między Drakulą i jego bratem.

To niemal zupełnie inny komiks niż szpiegowski poprzednik. Mamy tu do czynienia z, jak sam tytuł wskazuje – kroniką, rozciągniętą na kilkaset lat epizodyczną opowieścią, w której co jakiś czas przecinają się losy dwóch głównych bohaterów, Radu i Vlada. Scenarzysta skoncentrował się na czterech okresach historycznych – czasach panowania Tepesa, konkwiście, wojnach napoleońskich oraz na przełomie XIX i XX wieku.

Każdy z tych etapów ma swój klimat, narracja przeskakuje co jakiś czas w nielinearny sposób. Z jednej strony struktura opowieści intryguje i buduje gęstą atmosferę, z drugiej – momentami wkrada się tu męczący chaos, który raz czy drugi może spowodować zniechęcenie lekturą. Niemniej, warto się przemęczyć, bowiem Nury ładnie splata nadnaturalną, niedopowiedzianą grozę i historię, po prostu potrzeba chwili, by się w tym połapać. Unikalność wampirów wymyślonych przez scenarzystę dalej pozostaje jednym z głównych atutów serii.

Na owacje na stojąco zasługują za to rysunki. Twórcom – aż czterem – warstwy graficznej udało się zapunktować podwójnie. Po pierwsze, wszyscy trzymają znakomitą formę, świetnie budują mroczny, krwawy i bezwzględny klimat opowieści o nieśmiertenych istotach pogrywających maluczkimi. Po drugie, mimo że da się wyłapać różnice w stylach poszczególnych artystów, poszczególne części wyglądają spójnie, jak jedno wielkie dzieło. Nie znajdziecie tu zgrzytów czy słabszych plansz.

„Legion: Kroniki” nie jest komiksem idealnym. Ma swoje słabostki, ale jednocześnie przyciąga mrokiem bijącym z kart albumu oraz ciekawymi koncepcjami na świat, historię i bohaterów, o których opowiada. Jeśli podobał się Wam „Jam jest Legion”, to i po nowsze dzieło Nury’ego powinniście sięgnąć. Jest całkiem intrygującym uzupełnieniem.

Legion: Kroniki, scen. Fabien Nury, rys. Mathien Lauffray, Mario Alberti, Zhiang Xiaoyu, Tirso, Eric Henninot, wyd. OMG! Wytwórnia Słowobrazu 2017
7
Legion: Kroniki, scen. Fabien Nury, rys. Mathien Lauffray, Mario Alberti, Zhiang Xiaoyu, Tirso, Eric Henninot, wyd. OMG! Wytwórnia Słowobrazu 2017
Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz