Kubusse
komiks

Lady S #1: Na zdorowje, Szaniuszka [recenzja]

Tęskniliście za twórczością Jeana Van Hamme’a?  No bo przecież i „Thorgala” i „XIII” tworzą już inni scenarzyści, a seria o Largo Winchu jakoś nie ma szczęścia na polskim rynku. Na szczęście w grze pojawił się nowy wydawca. I tak, za sprawą Kubusse dostajemy z miejsca dwa albumy Belga. Debiutancką „Epoxy” i sensacyjno-przygodową serię „Lady S”.

Oba tytuły to rodzaj niespodziewanej odmiany. W dotychczasowych albumach „Midasa europejskiego komiksu” głównymi protagonistami byli z reguły męscy bohaterowie.  Owszem, Van Hamme wykreował pokaźną liczbę intrygujących, kobiecych postaci, ale żadna z nich nie wysuwała się w przemożnym stopniu na pierwszy plan. Jest to zatem jakieś novum i dzięki temu można skupić się nie tylko na atrakcjach fabuły, co na sposobie poprowadzenia przez scenarzystę pierwszoplanowych, żeńskich postaci.

Dwie rzeczy są intrygujące w „Lady S”. Tytuł pierwszych albumów serii (ten drugi do kupienia już w  połowie maja). W jedynce mamy „Na zdorowje, Szaniuszka”, w dwójce zaś „Na zdrowie, Suzie”. Od razu widać, że Van Hamme powraca do swojej zabawy znanej z  „XIII”, czyli do multiplikowanej tożsamości bohatera. Intrygujący jest również rysunek z okładki, który klimatem przypomina grafikę z „Aż do końca świata” z serii „Kaznodzieja”. Na obrazku jest leżący na ziemi mężczyzna i trzech radzieckich żołnierzy. Jeden z nich oddaje strzał w stronę stojącej tuż przed nim kobiety. W tle widzimy twarz głównej bohaterki, dla której ta scena jest najprawdopodobniej rodzajem traumatycznego wspomnienia. I rzeczywiście –  trzynastoletnia Szaniuszka, córka estońskich dysydentów jako jedyna z rodziny zdołała uciec przed funkconariuszami KGB, którzy pewnego wieczora pojawili się w mieszkaniu rodziców z zamiarem aresztowania jej ojca. To dopiero początek historii, rozpoczynającej się w czasie rozpadu ZSRR,  którą poznajemy w szeregach retrospekcji. Bowiem właściwy czas akcji dzieje się kilkanaście lat później, Szaniuszka nosi teraz imię Susan i jest adoptowaną córką amerykańskiego dyplomaty. Na bankiecie w Turcji pojawia się nagle ktoś ważny z jej skomplikowanej przeszłości. Tak zaczyna się szpiegowska intryga, w którą tytułowa bohaterka zostaje wciągnięta wbrew własnej woli.

„Lady S” nie jest jakąś rewolucją, Van Hamme przy współpracy operującego realistyczną kreską Aymonda serwują nam porządne, sensacyjne czytadło. Znając standardowe chwyty scenarzysty, trzeba w kolejnych albumach spodziewać się budowania wielopiętrowej intrygi i zaskakujących zwrotów akcji. Początek nowej serii nie ma co prawda siły oddziaływania pierwszych albumów „Thorgala”, czy „XIII”, fabuła nie jest tu aż tak atrakcyjna,  ale kładzie solidne podwaliny na przyszłość. Tytułowa Lady S też nie wypada do końca przekonująco, Van Hamme tworzył już ciekawsze kobiece postacie. Tak naprawdę, bardziej interesujące wydarzenia zapowiada rysunek Susan z tylnej strony okładki, ukazujący ją w złodziejsko-szpiegowskim przebraniu. Ten widok sprawia, że od razu wiadomo – największe atrakcje są dopiero przed nami.

Kategorie
komiks
Tomasz Miecznikowski

Filmoznawca z wykształcenia. Nałogowy pochłaniacz seriali. Kocha twórczość Stephena Kinga i wielbi geniusz Alana Moore'a. Pisał artykuły do "Nowej Fantastyki", jego teksty i recenzje ukazują się na portalach fantastyka.pl i naekranie.pl. Wyróżniony przez użytkowników fantastyka.pl za najlepszy tekst publicystyczny 2013 roku. W 2014 roku dołączył do zespołu Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz