komiks

Książę Nocy: Pierwsza Śmierć – obiecujące otwarcie cyklu [recenzja]

Nie dajcie się zwieść pozorom. Za obrzydliwie pretensjonalnym tytułem godnym harlekina kryje się całkiem przyzwoity komiks. Zwłaszcza, że każdą znośną reprezentację krwiopijców jako drapieżników popkultura powinna witać z pewnym kredytem zaufania.

„Książę Nocy: Pierwsza Śmierć” zabiera nas w pseudo-historyczne realia królestwa Daków, które oczekuje najazdu Rzymian. Głównym bohaterem jest Kergan (nie mylić z Kurganem z „Nieśmiertelnego”, choć pewne podobieństwa da się wyłapać), młody dowódca wojsk obrońców i syn króla. Wskutek zdrady zostaje wpuszczony w zasadzkę zorganizowaną przez najeźdźców. Ucieka, lecz traci to, co dla niego najcenniejsze. Rannemu, zaszczutemu wojownikowi nie pozostaje już nic oprócz przyjęcia daru i klątwy.

Historia Kergana nie wyróżnia się specjalnie na tyle genezy innych słynnych wampirów, Drakuli czy Kaina („Legacy of Kain”), mamy motyw tragicznej miłości, zemsty wiodącej do przeistoczenia się w krwiopijcę. Tyle, że Książę Nocy jest całkiem nieźle zrobiony. To brutalna, drapieżna opowieść, pokazująca tamte czasy bez owijania w bawełnę. Jest sporo przemocy, seksu, motywów okultystycznych – a więc miłośnicy takich historii dostają pełnokrwisty stek. Dokładnie taki, jaki zamawiali.

Całość oprawiono przyzwoitymi, intensywnymi rysunkami, które dobrze podkreślają okrutny charakter fabuły oraz postaci, z których niemal żadnej nie da się zakwalifikować jako pozytywną. „Pierwsza Krew” otwiera więc cykl w całkiem obiecujący sposób.

Książę Nocy: Pierwsza Śmierć, scen. i rys. Yves Swolfs, Egmont 2017. Ocena: 65%

Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz