komiks

Krwawe gody – Wesele według Van Hamme’a [recenzja]

Maratonu z twórczością Hermanna ciąg dalszy. Tym razem dostajemy do rąk osobną historię od dream teamu – do słynnego rysownika dołącza bowiem słynny scenarzysta Jean Van Hamme („Largo Wynch”, „Thorgal”, „XIII”). Zobaczcie, co wyszło z takiego połączenia.

„Krwawe gody” opowiadają o konflikcie, jego bezsensie, i koszcie, jaki ze sobą niesie, niezależnie od skali.

Trzeba przyznać, że już zestaw nazwisk brzmi dobrze. Panowie dobrali się doskonale – obaj snują historie przesycone gorzkim realizmem, pełnym przyziemnego, życiowego brudu. I takie są właśnie „Krwawe gody”. Płynąca z nich treść to mała obyczajowa petarda, która wybucha czytelnikowi w twarz i pozostawia nieprzyjemnie oszołomionym.

Komiks Van Hamme’a i Hermanna opowiada historię wiejskiego wesela zorganizowanego za pieniądze bogatego właściciela ziemskiego (ojca pana młodego) w pewnym zajeździe. Zarówno bogacz, jak i właściciel lokalu nie należą do ludzi najłatwiejszych w obejściu. Delikatnie rzecz ujmując. Właśnie dlatego jedna nieświeża potrawa staje się zarzewiem awantury, która przybierze niespodziewanie krwawe oblicze, a po drodze wyjdzie na jaw kilka rodzinnych sekretów i dramatów.
Wiodące strony konfliktu nie są nawet do końca złe, ale dość uparte, by ich duma przerodziła się w głupotę, która będzie kosztować niewinnych. A już podczas wymiany ciosów na żer wyjdą sępy korzystające z zamieszania i tragedii. Zupełnie jak na wojnie. Bowiem, jak podkreśla sam scenarzysta we wstępie – „Krwawe gody” opowiadają o konflikcie, jego bezsensie, i koszcie, jaki ze sobą niesie, niezależnie od skali. A podczas starć zawsze cierpią postronni.

Van Hamme podołał wyzwaniu. W historii o stosunkowo niewielkiej objętości upchał blisko trzydzieści wyrazistych postaci, z których niemal każda dobrze wykorzystuje swoje pięć minut. To postacie interesujące i uwikłane w rodzinne dramaty, zarówno te małe, jak i wielkie. Scenarzysta w udany sposób wplótł w ponurą historię szczyptę rozładowującego napięcie czarnego humoru i kilka łagodniejszych akcentów.

Dzieła dopełnił niezawodny Hermann, którego kreska i kolorystyka niezawodnie pasują do gorzkiej i krwawej rodzinnej historii Van Hamme’a.

„Krwawe gody” to interesująca pozycja, którą każdy miłośnik realistycznych historii obrazkowych powinien przeczytać. Ma w sobie coś z teatralnego dramatu – intensywność, zwartość i posmak nieuchronnej tragedii. Danie pełne goryczy, ale jakże sycące.

Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz