komiks

Komiksowy maraton, czyli czytamy hurtowo #35 (Mucha Comics)

Dzisiejsze hurtowe czytanie to przegląd nowości od Mucha Comics, które zafundowało nam przegląd gatunków: od science fiction, przez horror po fantasy.

Saga #7. Scenariusz: Brian K. Vaughan. Rysunki: Fiona Staples. Mucha Comics 2017

Sztandarowa seria Vaughana jest już na takim etapie, że może co niektórych zacząć nużyć. Po pierwszym tomie, który był przysłowiowym obuchem w głowę i w pewnym sensie nową jakością, a każda strona zaskakiwała kolejnym wymyślnym tworem, całość mogła spowszednieć. I o ile w kwestii światotwórstwa wciąż można oczekiwać nieoczekiwanego, o tyle fabularnie nie ma zaskoczeń. Bohaterowie wciąż uciekają, a końca tej podróży nie widać.

Pod względem konstrukcji “Saga” przypomina trochę “Żywe Trupy”: bohaterowie przenoszą się z miejsca na miejsce, poznają nowych kompanów, innych tracą, a gdy zagrożenie staje się zbyt duże wyruszają w dalsza drogę. Jednak siłą komiksu Kirkmana nie są fabularne zwroty czy kolejne zagrożenia, a soczyste relacje między postaciami, i to dla nich głównie sięga się po ten tytuł. I pod tym względem “Saga” jest podobna. Jeśli obedrzeć ją z kosmicznego anturażu, akcji i wulgarności otrzymujemy czystą opowieść obyczajową o rodzinie zmuszonej radzić sobie z przeciwnościami losu. Opowieść pełną emocji, dramatów i radości, czyli taką jaką niesie samo życie. Do wielu czytelników, zwłaszcza młodych i samotnych lub pozbawionych empatii, może to nie trafiać, ale “Saga” to komiks przede wszystkim dla rodziców, którzy chyba najmocniej identyfikują się z głównymi bohaterami, Alaną i Markiem. Nic tak na nich nie działa jak wizja utraty dziecka czy rozpadu rodziny, a te wizje Vaughan roztacza z rozmachem i premedytacją.

W siódmym tomie grupa Alany i Marko musi zatrzymać się na zamieszkałej i toczonej przez wojnę komecie. Poznaje tam nowych kompanów, innych traci, a gdy zagrożenie staje się zbyt duże, wyrusza w dalszą drogę. Pętla się powtarza, ale ile tu iskier przyprawiających o szybsze bicie serca, ile emocji i uczuć. Reszta to tylko dodatek, dekoracje pozwalające wybrzmieć tym wszystkim doznaniom. Czytajcie zatem “Sagę” drodzy rodzice, dobra zabawa gwarantowana.

Outcast: Opętanie #3: Światełko. Scenariusz: Robert Kirkman. Rysunki: Paul Azaceta. Mucha Comics 2017.

Po lekturze “Światełka” mogę powiedzieć, że jest dwa do jednego dla Kirkmana. Pierwszy tom intrygował, drugi przynudzał, trzeci wraca na właściwe tory i ponownie rozpala wyobraźnię.

Przede wszystkim, w porównaniu do “dwójki”, dzieje się naprawdę wiele. Są sceny akcji rodem z filmów sensacyjnych, są też takie wyjęte wprost z klasycznych horrorów, a to wszystko przeplatane jest w kontraście scenkami obyczajowymi, które zdominowały poprzedni album. Tym razem Kirkman wyważył wszystko w idealnych proporcjach, to pobudzając, to uspokajając czytelnika. A co ważniejsze przestał pierdzielić i kopnął fabułę lekko do przodu, zdradzając co nieco z głównej tajemnicy. Nie na tyle oczywiście aby ujawnić coś istotnego, ale kolejny trop skutecznie podsycił zainteresowanie i uruchomił wyobraźnię, a to przecież liczy się najbardziej.

Kyle Byrnes z cichego i zamkniętego w sobie introwertyka, który najchętniej zszedłby z tego świata, przeistoczył się w walecznego tygrysa, który wreszcie znalazł cel w życiu. Cała ta demoniczna afera niemiłosiernie go napędza i uskrzydla, mimo negatywnego żniwa jakie zbiera. Ta przemiana jest wiarygodna, dobrze umotywowana i działa na korzyść fabuły. Nieźle też rozkręcają się wątki wielebnego Andesona i Sydneya, co zwiastuje jakąś interesującą kulminację.

Graficznie jest bez zmian. Paul Azaceta czaruje swoim brudnym, surowym stylem i z wirtuozerią oddaje atmosferę typowego, małego amerykańskiego miasteczka taplającego się we własnych tajemnicach i krzywdzonego przez nadnaturalne siły. Jest w tym jakaś diabelska moc.

The Wicked + The Divine #1: Faustowska zagrywka. Scenariusz: Kieron Gillen. Rysunki: Jamie McKelvie. Mucha Comics 2017

Mucha Comics sięgając coraz głębiej do katalogu Image Comics stara się wyłuskiwać co ciekawsze tytuły. Tym razem jest to “The Wicked + The Divine”, opowieść o bogach we współczesnym świecie.

Raz na dziewięćdziesiąt lat zbieranina dwunastu bogów z przeróżnych panteonów odradza się w ciałach młodych ludzi, by przez kolejne dwa lata zdobywać szczyty sławy i uwielbienia. W XXI w. stają się gwiazdami przemysłu rozrywkowego, który jest w stanie najszybciej wygenerować wiernych i podładować baterie. Tym jednak razem ich wizyta na ziemskim padole nie przebiega wzorcowo, ktoś zostaje zamordowany, na jaw wychodzi spisek, a nerwy biorą górę. Świadkiem kolejnych etapów staczania się bogów jest Laura, typowa nastolatka-zombie, która zrobi wszystko aby im pomóc.

Kieron Gillen to całkiem utalentowany scenarzysta, znacie go chociażby z serii “Star Wars: Darth Vader”, który w tym albumie w przyjemny sposób przemiela mitologie i zaszczepia je na współczesnym gruncie, tworząc urban fantasy bardzo w stylu Gaimana. Z pomysłem i oryginalnie podchodzi do wizerunku bogów, z rozmysłem czerpie z popkultury i udaje mu się nawet przemycić jakieś komentarze co do obecnego stanu społeczeństwa. Niestety brakuje tu efektu wow, sprawiającego, że tytuł wręcz się pochłania, a towarzyszą temu jakieś większe emocje. Zagadka niespecjalnie wciąga, gdzieniegdzie można trafić na fabularne mielizny, a główna bohaterka, która jest naszym przewodnikiem, jest po prostu nijaka i nudna. W efekcie pierwszy tom “The Wicked + The Divine” to sukces połowiczny. Ma wady i zalety, ale żadne nie przeważają, więc tak naprawdę dopiero kontynuacja określi czy po serię warto jednak sięgać czy nie.

No i są jeszcze rysunki, które tak po prawdzie nie wyróżniają się niczym szczególnym. McKelvie ma czystą kreskę, bez zbędnych udziwnień i bajerów. W kadry wrysowuje niezbędne minimum, nie bawi się w umowność i graficzne fajerwerki, woli odwzorowywać rzeczywistość taką jaka jest jest. Z drugiej jednak strony może nie miał jak się wyżyć, bowiem tym co najczęściej musi rysować są gadające głowy.

Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz