komiks

Jupiter’s Legacy. Dziedzictwo Jowisza – superbohaterowie w krzywym zwierciadle [recenzja]

W “Jupiter’s Legacy. Dziedzictwo Jowisza” Mark Millar po raz kolejny bierze na warsztat gatunek superbohaterski i próbuje podejść do tematu nieco z innej strony. I robi to całkiem udanie.

Lata 30. XX w. Pewien człowiek ma wizję tajemniczej wyspy, która może zmienić oblicze znajdujących się kryzysie Stanów Zjednoczonych. Jako niepoprawny patriota, zbiera więc grupkę przyjaciół i razem wyruszają na jej poszukiwanie. Wyprawa kończy się sukcesem, a wszyscy towarzysze otrzymują zestaw supermocy. Mijają lata, bohaterowie działają na zasadzie służby publicznej, ale nie przyczyniają się znacząco do polepszenia sytuacji. Ich dzieci, nowe pokolenie, zupełnie nie rozumie misji swoich ojców i matek, popada w dekadentyzm, wyrzeka się dziedzictwa. A wśród starych bohaterów, uczestników wyprawy, dochodzi do spięć, co sprzyja rozłamowi i wprowadzeniu nowego porządku.

W tym albumie Millar mniej stawia na akcję, a bardziej na bohaterów i to wychodzi całej opowieści na dobre. Komiksów superbohaterskich, w których bez przerwy leją się po pyskach jest w opór, toteż droga, jaką obrał wydaje się słuszna. Tym bardziej, że śledzenie rosnącej przepaści między kolejnymi pokoleniami herosów, to jak zdolności deprawują i zmieniają człowieka, jak zmieniają się idee i wartości, jest niezwykle interesujące. Millar nie odkrywa co prawda Ameryki i nie grzeszy oryginalnością, ale sprawnie rozgrywa całą intrygę i motyw wielkiej odpowiedzialności za moce, serwując przy tym kilka fabularnych smaczków. A przy tym nie popada w sztampę, potrafi zachować balans między trzema liniami czasowymi i umiejętnie eksponuje bohaterów i ich motywy.

Z kolei Frank Quitely z wyczuciem rozrysowuje każdy panel, serwując jakiś niewypowiedziany niepokój na każdej planszy. Świetnie buduje klimat opowieści są nieco rozchwianą kreską i specyficznym stylem rysowania ludzkich sylwetek.

“Jupiter’s Legacy. Dziedzictwo Jowisza”  to jeden z ciekawszych komiksów Marka Millara, bo oprócz dobrej zabawy autor zostawia nas też z jakimiś przemyśleniami odnośnie mocy, władzy i odpowiedzialności. Pierwszy tom zakończył się cliffhangerem zwiastującym jeszcze więcej emocji w kolejnej części. Ale nawet jako samodzielna całość, stanowi ciekawy głos w temacie superbohaterów.

Jupiter’s Legacy. Dziedzictwo Jowisza. Scenariusz: Mark Millar: Rysunki: Frank Quitelly. Mucha Comics 2017
7.5
Jupiter’s Legacy. Dziedzictwo Jowisza. Scenariusz: Mark Millar: Rysunki: Frank Quitelly. Mucha Comics 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz