komiks

Jonah Hex #1: Oblicze Pełne gniewu – Dawno temu na Dzikim Zachodzie [recenzja]

Jonah Hex to postać znana nie od dziś. Występował w komiksowym „All-Star Western” i innych pozycjach DC głęboko kłaniających się klimatom Dzikiego Zachodu. Był na tyle popularny, by dostać własny film – niezbyt udany, ale zawsze. Pora przyjrzeć się serii powstałej przed nastaniem Nowego DC Comics.

„Oblicze pełne gniewu” w żadnym wypadku nie jest wyjątkową lekturą – ale dostarcza mnóstwo satysfakcji i przyjemności z czytania.

Legendarny łowca nagród to dla jednych bezwzględny bydlak, dla innych bohater ratujący niewinnych. W niniejszym tomie poznajemy oba te oblicza. Mściciel o twarzy oszpeconej, ale wciąż łudząco przypominającej oblicze Clinta Eastwooda podąża za porywaczami dzieci, poluje na bandytów, eskortuje więźniów i mierzy się z demonami przeszłości. Żadna z historii nie wiąże się z poprzednią. To raczej ciąg osobnych, ale zwartych i intensywnych epizodów. Twardych, gorzkich i brutalnych, pokazujących podłość i okrucieństwo świata. Nic dziwnego, że sam Hex już dawno wyrzekł się Boga i po prostu posyła kolejne męty do piekła.

Scenariusze są proste, ale trzymają w napięciu i niosą ze sobą dosyć mocny ładunek emocjonalny – zwłaszcza co bardziej kameralne i osobiste epizody. Przepuszczone przez pryzmat chropowatej, surowej perspektywy głównego bohatera – dają niezłego kopa i zapewniają sycące zakończenia. Swoją prostotą przypominają trochę wczesne westerny Eastwooda właśnie (np. „Mściciela”). Są nieskomplikowane, bezkompromisowe i sycące.

W chłonięciu klimatu upodlonego Dzikiego Zachodu pomagają też efektowne rysunki Luke’a Rossa i Tony’ego DeZunigi (współtwórcy postaci Hexa). Raz korzystają z nowoczesnych technik graficznych, kiedy indziej odwołują się do brudnego, tradycyjnego stylu, w jakim powinny być utrzymane podobne historie.

„Oblicze pełne gniewu” w żadnym wypadku nie jest wyjątkową lekturą – ale dostarcza mnóstwo satysfakcji i przyjemności z czytania. Idealna pozycja na podróż, do pociągu czy po prostu na letni wieczór spędzony w hamaku.

Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz