komiks

Jezioro ognia – krzyżowcy kontra obcy [recenzja]

To co Nathan Fairbairn zaserwował w “Jeziorze ognia” mogliśmy przeżyć nie raz. Ludzie kontra kosmici. Ktoś zginie, ktoś przeżyje. Ktoś się poświęci. Ale w tym komiksie nie chodzi o wtórność fabuły, ale to jak jest podana, i to co ukryte pod nią.

Jest początek XIII wieku, wyprawy Krzyżowe i inkwizycyjne mają się w najlepsze, chrześcijanie trzęsą całą Europą. We francuskich Pirenejach rozbija się statek kosmiczny opanowany przez krwiożercze, pchłopodobne bestie, które wydostają się z jego wraku i zaczynają nękać okoliczne wioski. Do zbadania sprawy zostaje oddelegowany oddział krzyżowców-wyrzutków, który szybko przekona się, że opowieści mieszkańców nie są wyssane z palca.

Scenarzysta wytłacza swoją opowieść od zużytej sztancy (wszystkie motywy przemielono już w filmowej i komiksowej serii o Obcych i Predatorach, czy filmie “Outlander”), ale robi to z pełną świadomością. Klasyczny horror science fiction o pierwszym kontakcie osadza w niezbyt przyjaznych realiach historycznych, które stanowią nie tyle interesującą samą w sobie scenografię, ale są pretekstem do przedstawienia zupełnie innej od współczesnej, czy futurystycznej, mentalności bohaterów. A więc obcy nie są traktowani jako nieznana forma życia, a jako piekielne demony wysłane aby przetestować wiernych, co generuje interesujące pytania i spostrzeżenia na temat rozwoju ludzkości czy wiary jako takiej. Fairbairn zatem zadbał o to aby dość prosta historyjka pełna akcji dostarczała też odrobiny intelektualnej zaprawy.

Ciekawie też wypadają rysunki Matta Smitha, który dysponuje dość rozpoznawalnym stylem, ale też nie unika technik i cytatów z twórczości Mike’a Mignoli. Widać to zwłaszcza w prologu, gdzie dominującą rolę odgrywa czerń, a niektóre kadry są wręcz parafrazą “Hellboya”. “Jezioro ognia” może nie jest zbyt oryginalnym tytułem, ale uwodzi podejściem do tematu, rozrywkowym sznytem, kilkoma bohaterami i dynamiczną akcją. Warto przeczytać.

Jezioro ognia. Scenariusz: Nathan Fairbairn. Rysunki: Matt Smith. Non Stop Comics 2017
6.5
Jezioro ognia. Scenariusz: Nathan Fairbairn. Rysunki: Matt Smith. Non Stop Comics 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz