komiks

Hellboy #2: Spętana trumna/Prawa ręka zniszczenia – Mignola w krótkiej formie [recenzja]

Drugi tom zbiorczego wydania opus magnum Mike’a Mignoli, to zbiór krótkich form komiksowych znanych będących połączeniem legend i podań z różnych stron świata z horrorem i weird fiction, podlanych wielkim, nazistowskim spiskiem i atmosferą jak z najlepszych odcinków „Z archiwum X”.

Wśród piętnastu zebranych opowieści, czasem króciutkich, jak dwustronicowe „Placuszki”, czasem długości pełnowymiarowego albumu („Wilki ze Świętego Augusta”), znajduje się wiele znakomitych historii, a wśród nich kilka absolutnych perełek. W „Wisielcu”, bodajże moim ulubionym shorcie, Hellboy musi odzyskać dziecko uprowadzone przez Małych Ludzi. Ci, oczywiście, malca chętnie oddadzą, ale w zamian za przysługę, jaką jest pochowanie pewnego wisielca przed świtem. Gdzie jest haczyk? Zbłąkane dusze nie chcą zmarłego na żadnym cmentarzu. Ta historia to chyba najbardziej klimatyczny moment w całym „Hellboyu”, bawiąca się nastrojem i w mistrzowski sposób operująca światłocieniami.

Dalej mamy nastrojową „Gwiazdkę w zaświatach”, osadzoną w iście wiktoriańskich klimatach, czy zachwycającą „Babę Jagę” – ileż razy ja ten komiks czytałem, od kiedy ukazał się przed laty w jednym z numerów „Świata Komiksu”. Nadal robi na mnie takie samo wrażenie, jak przy pierwszej lekturze. Nie zawodzi znakomita geneza Piekielnego Chłopca, mroczna i mistyczna „Natura bestii” czy dwie rewelacyjne historie: „Prawa ręka zniszczenia” i „Szkatułka pełna zła”, prezentujące dziedzictwo i przeznaczenie Hellboya. Oczywiście zdarzają się też nieco słabsze historie, jak „Żelazne buty” czy „Placki”, ale w przypadku Mike’a Mignoli „słabsze” i tak oznaczają „bardzo dobre” – to komiksy, których poziomu może pozazdrościć niejeden twórca.

To, co zrobił Mike Mignola, nie tylko w tym tomie, ale w całej serii, jest po prostu rewelacyjne. Z prostego pomysłu i elementów doskonale znanych z popkultury, ale i podań ludowych z całego świata, stworzył zachwycające dzieło – jedno z najlepszych w historii komiksu. Docenił to magazyn „Wizard”, umieszczając „Spętaną trumnę” na liście stu najlepszych opowieści graficznych w historii i chociaż ja osobiście wolę opowieści zebrane w poprzednim tomie, to zarówno „Trumna”, jak i „Prawa ręka zniszczenia” są antologiami, które powinien przeczytać każdy fan komiksu.

Co jest w nich takiego dobrego? Przede wszystkim niesamowity klimat budowany przez genialną w swej prostocie szatę graficzną, uzupełnioną idealnymi kolorami przez Dave’a Stewarta, tak samo prostymi jak nastrojowymi. Intrygujące jest też wykorzystanie dawnych podań, legend i teorii spiskowych na temat nazistów, które w połączeniu z komiksem grozy, korzeniami tkwiącym w pulpowych opowieściach Złotej Ery dają niesamowity efekt. Szczególnie, że Mignola poprowadził niemal każdą ze swoich fabuł we wzorcowy sposób. Okrasił ją żywymi dialogami i konkretną, najczęściej jakże widowiskową akcją. Nic dziwnego, że „Hellboy” jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych serii komiksowych w historii.

Hellboy #2: Spętana trumna/Prawa ręka zniszczenia. Scenariusz i rysunki: Mike Mignola. Egmont 2018
9
Hellboy #2: Spętana trumna/Prawa ręka zniszczenia. Scenariusz i rysunki: Mike Mignola. Egmont 2018
Kategorie
komiks
Michał Lipka

Rocznik ’88. Miłośnik Chucka Palahniuka, Stephena Kinga, Philipa Rotha, Grabaża, kina (w szczególności lat 70. i 80.), komiksów i masy innych rzeczy. Czyta nałogowo, ciągle coś ogląda. Czasem także sam coś tworzy. Prowadzi blog: Książkarnia.

Dodaj komentarz