J.P. Fantastica
komiks

Gra w króla #1 – zabójcza rozrywka dla licealistów [recenzja]

Zbereźne maile, niczym w “Kręgu”, stają nie niekiedy przyczyną tajemniczych zgonów. Czyli rzecz o potędze nowych technologii.

Japończycy uwielbiają wszelkiego rodzaju gry. Shogi, Hanafuda, Go, Mahjong czy Pachinko to tylko niektóre wymyślone przez nich bądź ulepszone tytuły dostarczające emocjonującej rozrywki całym pokoleniom. W zasadzie gry płyną w ich żyłach, bo przecież i na polu cyfrowym często wiodą prym zarówno w produkcji konsol jak i samych gier. Wiadomo też, że lubią popadać w skrajności, a z tych zrodziły się m.in. pomysły na Battle Royale i Duds Hunt, czyli zabawy, w których stawką jest życie. “Gra w króla” niejako wpisuje się w to ekstremum.

Głównymi bohaterami komiksu są licealiści z prefektury Tamaoka, którzy mimowolnie zostają wciągnięci w tytułową rozgrywkę. Codziennie o północy wszyscy otrzymują maila z rozkazem, który musi wykonać wytypowana danego dnia para. Na początku jest dość niewinnie: jeden buziak, polizanie stopy, dotknięcie piersi… toteż uczniowie całkiem ochoczo wykonują polecenia, a te co rusz coraz bardziej naruszają ich nietykalność osobistą. Gdy jedna z par nie wykonuje zadania, następnego dnia zostaje odnaleziona martwa. Rozpoczyna się więc dramatyczna walka o przetrwanie, której nie ułatwiają kolejne rozkazy “króla”.

Scenarzysta, Nobuaki Kanazawa, serwuje w zasadzie prostą opowiastkę o licealistach i ich codziennych problem jakimi są oczywiście szkoła i buzujące hormony. Pierwszy seks, skrywane uczucia i walka w obronie kumpli stanowią osnowę całej historii. Gdy w te utrapienia wkrada się coraz więcej złych emocji, wszyscy starają się dostosować, odkrywając w sobie nowe możliwości. Nie ma tutaj zaskoczenia, bohaterowie to wyciśnięte z szablonu archetypy, które znamy m.in. z “Battle Royale”, a całość jest pisana jakby pod ich charaktery. Wydarzenia układają się w sposób wygodny dla autora i nie zawsze przekonują co do swojej prawdopodobności. Już samo podejście policji do sprawy zgonów śmierdzi dyletanctwem i mocno irytuje.

Grafika Hitori Rendy wyrabia średnią japońską: postacie są smukłe, w kadrach jest mnóstwo dynamizmu i fantazyjnych perspektyw, ale nie ma tu nic co w jakiś sposób wyróżniłoby jego kreskę na tle setek podobnych osiągnięć.

O ile “Gra w króla” to trochę naiwna, wtórna i dość przeciętna opowieść to można ją przeczytać bez większego zgrzytania zębami. A tajemnica tego, kto stoi za treścią e-maili i zgonami uczniów, sprawia że mimo wszystko ma się ochotę sprawdzić kolejne tomy. Co prawda na zasadzie “guilty pleasure”, ale zawsze.

 

Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz