komiks

Giant Days #1: Królowe dramy – “Dziewczyny” w wersji komiksowej [recenzja]

Wydawnictwo Non Stop Comics stawia przede wszystkim na dziewczyny. Zarówno bohaterki jak i czytelniczki. “Giant Days” to kolejny tytuł w ich ofercie, gdzie główne role odgrywają przedstawicielki płci pięknej, ale tym razem mierzą się one z… życiem.

Pamiętacie serial “Dziewczyny” Leny Dunham? Komediodramat o grupce dwudziestokilkuletnich młodych kobiet, próbujących poukładać sobie życie według własnych standardów, odważnie brnących przed siebie i niezważających na konwenanse? Serial, który pokazywał prawdziwą damską przyjaźń, pełne niuansów relacje, seksualność i intymność, i nie bał się łamania tematów tabu? Jeśli tak, to czytając “Giant Days” możecie poczuć się jak w domu, bo komiks w dużej mierze podejmuje te same tematy. Różnica polega na tym, że bohaterki Allisona i Treiman dopiero wkraczają w dorosłość, zaczynają studia i odkrywają dla siebie zupełnie nowy świat, podczas gdy bohaterki “Dziewczyn” już dawno weszły w kolejny etap podróży przez życie. Jeśli jednak zestawić oba tytuły, to widać, że problemy, bez względu na wiek, są bardzo podobne. Zmienia się tylko perspektywa.

Świeżo upieczone studentki, Esther, Susan i Daisy, przekonują się, że mieszkanie w akademiku, z dala od domu, do łatwych nie należy. We wszystkim trzeba radzić sobie samemu, bez pomocy innych, wyłącznie na bazie metody prób i błędów. Komiks składa się wyłącznie z samych banalnych scenek i sytuacji, o których można powiedzieć, że to zwykła szara codzienność, w której od czasu do czasu wybucha jakiś niezapowiedziany fajerwerk. Są imprezy, eksperymentowanie, nauka ale też i chwila na refleksję. Allison bardzo umiejętnie prowadzi bohaterki, dał im silne i ciekawe osobowości, wybornie skontrastował i zaplanował dla nich wciągające wydarzenia. Całą tę prozę życia urozmaicił lekkim i sympatycznym humorem i skrzącymi się od emocji dialogami.

Z kolei Lissa Treiman narysowała całość w uroczy, cartoonowy sposób, bez wodotrysków. Zatem “Giant Days” to obyczajowy, bardzo przyjemny w lekturze i inteligentny komiks, który zapełnia niszę komiksów skierowanych do młodych kobiet, poszukujących odświeżających i bezpretensjonalnych opowieści.

Giant Days #1: Królowe dramy. Scenariusz: John Allison. Rysunki: Lissa Treiman. Non Stop Comics 2017
7
Giant Days #1: Królowe dramy. Scenariusz: John Allison. Rysunki: Lissa Treiman. Non Stop Comics 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz