komiks

Empress. Cesarzowa – space opera sprzed 65 milionów lat [recenzja]

Marka Millara można kochać albo nienawidzić. Przeciwnicy powiedzą, że kopiuje starszych kolegów po fachu, ma problemy z narracją i sklejaniem wątków, a inni bez popitki łykają jego medialność i nafaszerowane akcją, niedające wytchnienia komiksy, które na różne sposoby igrają z ustalonymi konwencjami. Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku i tego będę się trzymał.

“Empress. Cesarzowa” to kolejny typowy dla Millara album. Jest ślicznie narysowany (to akurat zasługa Immonena), ma kilka interesujących koncepcji, po opowieści płynie się jak po wartkiej rzece i tak jakby nie do końca ma fabułę. Najprościej porównać go do “Chrononautów”, bowiem szkielet jest praktycznie taki sam. Oto mamy grupkę uzdolnionych bohaterów, którzy narozrabiali i stają się zbiegami. Aby się ukryć skaczą z jednej lokalizacji do kolejnej, rozrabiając przy tym jeszcze bardziej. A gdy dochodzi do finałowej konfrontacji, dostajemy po twarzy kilkoma asami z rękawa, epicką walkę i szczęśliwe zakończenie, po którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie. To żaden spojler, bo większość komiksów Millara tak się właśnie kończy, a i prędko samemu można to wywróżyć. Różnicą jest tylko zmiana dekoracji – w “Cesarzowej” przenosimy 65 milionów lat w przeszłość Ziemi, którą zasiedlało technologicznie rozwinięte imperium, panujące w całej Galaktyce. Pachnie trochę “Ekspedycją” Polcha, ale nie tędy droga.

Koncept jest ciekawy, ale pod względem światotwórczym zupełnie niewykorzystany, bowiem Millar opiera wszystko na ogranych schematach. Mamy przeszłość, ale jakby przyszłość, bo Ziemię zamieszkują ludzie, niczym nie różniący się od tych współczesnych ani pod względem kulturowym, religijnym ani społecznym. Ot mogą czasem pojeździć na Tyranozaurze. Ale autor przecież nie o tym chciał opowiadać, a o epickiej ucieczce przez Galaktykę, strzelaninach, kopaninach i wychodzeniu z opresji w ostatniej chwili. I to mu się udało. Napisał bardzo energetyczną opowiastkę spod znaku space opery reprezentowanej przez “Gwiezdne Wojny” – nawet są tu nieco podrasowane odpowiedniki Hana Solo i Lando Carlissiana. A nawiązanie do Lei jest aż nadto oczywiste.

Całość przepięknie zilustrował Stuart Immonen, rysownik, którego bardzo lubię, a który ma precyzyjną, dynamiczną i elastyczną kreskę, nadającą się praktycznie do każdego rodzaju opowieści. Tutaj mógł się wyszaleć za wszystkie czasy, każda plansza wręcz ocieka nieposkromioną energią.

“Empress. Cesarzowa” spełnia wszelkie normy letnich widowiskowych blockbusterów, na które idzie się z puszką coli i popcornem. Seans dostarcza sporo emocji i wizualnych doznań, ale po wyjściu z kina cała euforia szybko ulatuje. Jeśli zatem chcecie przeżyć szybką i pobudzającą przygodę, przenieście się te 65 milionów lat wstecz.

Empress. Cesarzowa. Scenariusz: Mark Millar. Rysunki: Stuart Immonen. Mucha Comics 2018
6
Empress. Cesarzowa. Scenariusz: Mark Millar. Rysunki: Stuart Immonen. Mucha Comics 2018
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz