komiks

Descender #1: Blaszane gwiazdy – sztuczna inteligencja w kosmosie [recenzja]

Na takie komiksowe science fiction jak “Descender” zawsze czekam z utęsknieniem. Sprawnie opowiedziane, pomysłowe, równoważące dobrą akcję z zagadnieniami etycznymi czy filozoficznymi i ślicznie narysowane. Nic tylko usiąść i chłonąć opowieść wszystkimi zmysłami.

TIM-21 to android towarzyszący, przeznaczony do zabawy i opieki nad dziećmi, wyposażony w mentalność właśnie takiego dziecka. Po dekadzie uśpienia budzi się na wyludnionej stacji górniczej i dowiaduje, że roboty wielkości planety zniszczyły ogromną część zamieszkałej Galaktyki. Jako, że wszystkie inteligentne maszyny zostały wyjęte spod prawa, szybko staje się celem złomiarzy, łowców nagród, a także wojska, które twierdzi, że w jego kodzie maszynowym znajdują się tajemnice mogące w przyszłości powstrzymać niszczycielskich Żniwiarzy. Tak rozpoczyna się oszałamiająca kosmiczna wędrówka przez gwiazdy, której celem jest uratowanie życia we wszechświecie.

Jeff Lemire stworzył wciągającą opowieść, ale przede wszystkim przekonujący wszechświat i bohaterów, co do których można się bardzo szybko określić. Niezwykle sympatyczny TIM-21 porusza swą naiwnością i wzrusza niewinnością, a obserwowanie jego reakcji na realia brutalnego i surowego świata to czysta przyjemność. Autor zastosował idealne proporcje między dramatycznymi momentami, szybką akcją i komediowymi wstawkami, doładowując całość interesującymi zwrotami akcji. Jest w tym wszystkim moc, a dodatkowe smaczki stanowią mniej lub bardziej zamierzone popkulturowe nawiązania. Najbardziej oczywistym i słusznym skojarzeniem jest “A.I. Sztuczna Inteligencja” Stevena Spielberga, ale ja tu widzę jeszcze echa “Screamers” Christiana Duguaya, czy nowej wersji “Battlestar Galactiki” Ronalda D. Moore’a. Mieszanka iście wybuchowa, ale z bardzo wyraźnym autorskim sznytem i oryginalnym podejściem do tematu.

Fantastycznie wypadają też rysunki Dustina Nguyena, który miękką kreską i akwarelowymi barwami nadaje całości iście baśniowego posmaku. Dzięki niemu kosmos Lemire’a jest jednocześnie i piękny i odpychający.

Pierwszy tom “Descendera” świetnie spełnia swoją rolę. Angażuje czytelnika, wzbudza emocje, trzyma w niepewności i gładko wprowadza w przebogaty wszechświat, do którego z miejsca chce się wracać. Warto spróbować go poznać.

Descender #1: Blaszane gwiazdy. Scenariusz: Jeff Lemire. Rysunki: Dustin Nguyen. Mucha Comics 2018
8
Descender #1: Blaszane gwiazdy. Scenariusz: Jeff Lemire. Rysunki: Dustin Nguyen. Mucha Comics 2018
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz