komiks

Bunkier #5: Choroba górska – sycące zakończenie [recenzja]

Seria Bunkier dobiega końca wraz z piątym tomem. Po długiej, wielowątkowej intrydze i podróżach bohaterów doczekaliśmy się całkiem sycącego zakończenia.

Bunkier od początku opowiadał swoją historię z militarno-przygodowym sznytem. Ta przygodowość gdzieś się po drodze zatraciła, ale pierwsza część równania działa jak nigdy. Trwa wojna między Imperium, a Jeretykami, Anika ukochana głównego bohatera, Aleksija Stassika, ucieka na południe, by sięgnąć po swe przeznaczenie. Tak jak pozostali bohaterowie.

To w gruncie rzeczy całkiem nieźle skorojona opowieść, dynamiczna konkluzja pełna szczegółów. Problem w tym, że upchana na sześćdziesięciu czterech stronach, przez co niektóre sceny nie wybrzmiewają tak dobrze, jak powinny. Brakuje im miejsca, żeby się rozwinąć. Owocuje to nieco szarpaną narracją i zbyt szybkimi przeskokami między sekwencjami. Niemniej, sporo tu ciekawych pomysłów na metr kwadratowy. Czego tu nie ma. Wojna, polityka, metafizyka. I wszystko ładnie zwieńczone.

Bohaterowie też dają radę i jeśli zdążyliście się do nich przywiązać, to warto wytrwać do końca w tym towarzystwie. Najlepsze wrażenie robił Zoltan Velikic, który okazuje się kimś więcej, niż tylko żądnym władzy dyktatorem.

Fabuła fabułą, ale po Bunkier sięga się przede wszystkim ze względu na warstwę wizualną – i ta nie zawodzi. Rysownicy dostarczyli czytelnikom prawdziwej graficznej uczty. Wielkie, fotograficzne kadry wypadają znakomicie, a skąpane w mroku sylwetki przytłoczone ogromem budowli i masywów górskich mają w sobie coś z malarstwa romantyków takich jak Caspar David Friedrich.

Jeśli zbieraliście Bunkier, to i ostatni tom powinniście mieć w kolekcji. Ładnie zamyka wszystkie wątki, choć gdyby dać mu dodatkowych parę stron – robiłby to lepiej. Na szczęście niedoskonałości narracyjne nadrabia wyśmienitymi rysunkami.

Bunkier, t. 5: Choroba górska, scen. Christophe Bec, Stephane Betbeder, rys. Nicola Genzianella, Christophe Bec, Scream Comics 2017. Ocena: 70%

Kategorie
komiks
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz