komiks

Borka i Sambor #1: Postrzyżyny – przygoda w czasach przedpolskich [recenzja]

Gałąź polskiego komiksu dla dzieci wspaniale rozkwita. Co roku do rąk dostajemy przynajmniej kilka naprawdę świetnych nowych opowieści, w których młodsi czytelnicy mogą się zakochać. “Borka i Sambor” to kolejny tytuł wart uwagi, tym razem przybliżający odległą historię Polski.

Tytułowi, fikcyjni bohaterowie to rezolutne rodzeństwo, żyjące w odległych czasach, jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Swój wolny czas poświęcają na wspólne zabawy i odkrywanie nieskomplikowanego świata wokół nich. Są oni naszymi przewodnikami po następujących po sobie wydarzeniach, zapożyczonych z legend spisanych przez Galla Anonima. Zatem Borka i Sambor to dobrzy przyjaciele Kaliny i Siemowita, którego czekają niedługo postrzyżyny. Na ich wspólnej drodze często pojawiają się Popielidzi, niesforne i groźne dzieci władcy Polan, Popiela.

Elżbieta Żukowska, literaturoznawczyni zajmująca się mitami słowiańskimi, autorka “Mitologii Andrzeja Sapkowskiego”, w prosty i przystępny sposób łączy ze sobą przygodowy aspekt legend z walorami edukacyjnymi. Maksyma, że poprzez zabawę można się uczyć, sprawdza się tu wyśmienicie. Wiedza na temat odległej kultury i historycznych wydarzeń wskakuje do głowy z ogromną łatwością, a pomagają w tym przede wszystkim przesympatyczni bohaterowie, odrobina składnika fantastycznego i aura tajemnicy. Dziecięcy czytelnicy będą zachwyceni.

Ilustracje do albumu wykonał Karol Kalinowski, autor docenionych i bestsellerowych “Łaumy” i “Kościska”, który na jego potrzeby zastosował bardziej oszczędny styl. W odróżnieniu od komiksów skierowanych dla starszych odbiorców, w kadrach “Borki i Sambora” jest więcej przestrzeni i mniej szczegółów, większą rolę odgrywają za to kolory. Zabiegi te podporządkowane są uwadze dzieci, mogącej skupić się na najważniejszych aspektach opowieści.

Bardzo cenię sobie tego typu publikacje. Z jednej strony są to bardzo fajne i niewymagające historyjki, a z drugiej, pod płaszczykiem wciągającej przygody przemycają mimochodem, bez epatowania nachalną dydaktyką, wartościowe treści edukacyjne. Zatem “Borka i Sambor” to kolejny cenny tytuł, który warto wręczyć początkującym czytelnikom.

Borka i Sambor #1: Postrzyżyny. Scenariusz: Elżbieta Żukowska. Rysunki: Karol Kalinowski. Muzeum Początków Państwa Polskiego 2017
7.5
Borka i Sambor #1: Postrzyżyny. Scenariusz: Elżbieta Żukowska. Rysunki: Karol Kalinowski. Muzeum Początków Państwa Polskiego 2017
Kategorie
komiks
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz