komiks

Black Eyed Kids vol.1-2: The Childern & The Adults – Dzieci to horror [recenzja]

„Black Eyed Kids” zanurzone są także głęboko w amerykańskich opowieściach o czarnookich dzieciakach. Pogłoski o takowych indywiduach krążących po ulicach małych miasteczek pojawiły się w Stanach w latach 90. I bardzo szybko wypracowały sobie status miejskiej legendy. Przyczynił się do tego pochodzący z Teksasu reporter Brian Bethel, który opisywał swoje spotkania z upiornymi dziećmi.

Czarnookie dzieci, jak każda legenda, wyrosła ze społecznych lęków. Tak w „Wiosce przeklętych”, jak w tekstach Bethela, podłożem były przemiany społeczne i coraz mniejszy kontakt dorosłych z młodym pokoleniem. W latach 50. dzieciaki dzięki Jamesowi Deanowi zaczynały buntować się przeciwko konwenansom, w latach 90. Ameryka przeżywała eskalacje młodzieżowych gangów, zaś wszystkie nieporozumienia na linii, rodzice-dzieci znajdywały swoje odzwierciedlenie w kulturze popularnej.

Komiks Preutta (narysowany kapitalnie przez Polaka – Szymona Kudrańskiego) nawiązuje bezpośrednio do wspomnianych lęków. Tytułowe Czarnoookie dzieci pojawiają się nagle w małym miasteczku siejąc śmierć i przerażenie. Co więcej normalne dzieci, zaczynają je wyczuwać i zachowywać się co najmniej niepokojąco.

 

 

Chociaż komiks zaczyna się według hitchcockowskiego przepisu – od trzęsienia ziemi, czy raczej w tym wypadku, scen przeładowanych przemocą, to Pruett później wyraźnie zwalnia, budując niespiesznie napięcie i klimat osaczenia i beznadziei. Bo od Czarnookich dzieci nie ma ucieczki. Bohaterowie szarpią się, motają, ale złowieszczej siły jaką są dzieciaki powstrzymać nie potrafią.

Czytanie „Black Eyed Kids” jest jak oglądanie znakomitego filmu grozy, którego jeszcze nikt nie nakręcił. Jest tu obowiązkowa dawka przemocy, jest krew, ale przede wszystkim są dobrze prowadzone postaci i bezustanne napięcie, kapitalnie oddane przez klimatyczne rysunki Kudrańskiego. 

Black Eyed Kids: The Childern & The Adults, Scenariusz: Joe Pruett. Rysunki: Szymon Kurdański, After Shock 2016. Ocena: 75%

 

Kategorie
komiks
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz