kino / dvd

Yves Saint Laurent


Yves Saint Laurent (The Weinstein Company) Reż. Jail Lespert. Wyk. Pierre Niney, Guillaume Gallienne, Charlotte Le Bon. Francja 2014 (Vue Movie Distribution)

 

Tego filmu nie wytrzymają faceci, którzy nie są homoseksualni (albo nie zajmują się modą). Nie dlatego, że są sceny seksu między facetami, tylko z powodu nieprzebranej liczby ubrań i scen z pokazów mody. 

 

Dla zainteresowanych wielkim krawiectwem to uczta dla oczu i możliwość przyjrzenia się oryginalnym projektom kreatora, które na potrzeby filmu użyczyła fundacja YSL, zarządzana przez Pierre’a Berge, wieloletniego partnera Yvesa Saint Laurenta.

 

A bycie partnerem genialnego projektanta nie było sielanką – i to, poza  solidnym kawałkiem historii mody – pokazuje ten film. W mojej ocenie z większą dbałością o szczegóły i bardziej wnikliwie, przedstawiono relacje między ludźmi niż rozwój Yvesa jako projektanta. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że wątek związany z historią mody potraktowano schematycznie. Mistrz rysuje, modelka przymierza, potem pokaz, chwila napięcia i wszyscy klaszczą. I tak kilka razy.

 

Nie czepiam się za to wątku osnutego wokół związku Yvesa i Pierre’a, bo jest przedstawiony mistrzowsko. Jeśli ktoś obawiał się scen seksu między mężczyznami lub na nie liczył, wyjaśniam – pokazana jest głównie miłość. Owszem, namiętna i cielesna też, ale nikt, kto ma w sobie wrażliwość nie powinien czuć się oburzony. Związek między neurotycznym, najpierw chorobliwie nieśmiałym, potem po prostu zaburzonym psychicznie Yvesem, i silniejszym, stabilnym emocjonalnie Pierrem jest pełen krańcowych emocji.  Również troski o partnera, ale w bardzo nierównych proporcjach. Jeśli tak wyglądało życie tej pary w rzeczywistości, mam dużo szacunku dla Pierre’a Berge, i dla aktora, który wcielił się w niego. Guillaume Gallienne to według mnie najlepszy aktor tego filmu.   

 

Dodatkowe smaki to obrazy Paryża lat 50 czy 70, sceny z Marrakeszu kręcone w willi należącej do Yves Saint Laurenta (teraz do fundacji YSL) – willa jest zamknięta dla zwiedzających, więc to jedyna okazja do podejrzenia wnętrz i bajeczna ścieżka dźwiękowa. 

 

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz