kino / dvd

Wieża. Jasny dzień – Polski folklor [recenzja]

Recenzja przedpremierowa.

Jagoda Szelc z nadzieją spogląda w przyszłość. Swój pełnometrażowy debiut oparła na „przyszłych wydarzeniach”. Pełnymi garściami czerpie z naszego folkloru i pokazuje upadek znanej nam kultury oraz mentalności. Analiza współczesnej kondycji Polaków, stanowi przyczynek do snucia opowieści o tym, co nas czeka. W Wieży. Jasnym dniu nic nie jest proste, a historia wymyka się jednoznacznej interpretacji. I chociaż sama idea odważnie artystycznej wizji jest godna pochwały, sposób w jaki została podana pozostawia wiele do życzenia.

Film rozpoczyna się niczym Lśnienie Stanleya Kubricka. Ot Polska rodzina jedzie samochodem po bezdrożach. Po drodze natrafiają na dziewczynkę, która za kilka dni przystąpi do pierwszej Komunii Świętej. Kilkulatka eskortuje ich do położonej na odludzi posiadłości, gdzie na gości czekają Mula i Michał. Nina nie ma pojęcia, że w aucie siedzi jej biologiczna matka, niewidziana przez krewnych od sześciu lat. Nie wiadomo dlaczego akurat teraz Kaja postanowiła wrócić do najbliższych, ale namiesza w ich rzeczywistości.

W Wieży. Jasnym dniu znajdziemy wiele punktów stycznych z folk horrorem, przeżywającym swoisty renesans za sprawą produkcji pokroju Kill List, czy Wake wood. Akcję osadzono na prowincji i możemy podziwiać wspaniałe, dziewicze krajobrazy. W takich okolicznościach przyrody bardzo mocno wybrzmiewa konflikt między społecznością a jednostką. Krewni nie są przychylni Kai, ani nawet zadowoleni z jej powrotu. Wymownie okazują swoją niechęć i podejrzewają ją o najgorsze. Subtelne sugestie pozwalają sądzić, zarówno postaciom jak i widzom, że kobieta jest w jakiś sposób powiązana z nieczystymi mocami. Nie ma oporów przed paradowaniem nago wśród dzieci, a do tego po jej przybyciu członkowie rodziny zaczynają się dziwnie zachowywać, a pogoda ulega gwałtownym zmianom.

Wyeksponowano również kolejny motyw znany z folk horrorów, a więc dochodzi do starcia tradycyjnie rozumianego chrześcijanizmu z nowoczesnym pogaństwem. Symboliczny wymiar przystąpienia do Komunii Świętej przestaje mieć znaczenie, a liczą się tylko prezenty, jakie dziewczynka otrzyma z tej okazji. Przy próbie wygłoszenia kazania przed kilkulatkami zebranymi w kościele, księdza ogarnia niemoc. Podczas uroczystej ceremonii zostaje odtańczony jarmarczny taniec z podobizną Matki Boskiej. W ten sposób religia zostaje ośmieszona. Bez przerwy trwa walka między tym co duchowe, a tym co typowo ludzkie. W dialogach człowiek zostaje sprowadzony do procesów fizjologicznych. Postaci rozmawiają o ekskrementach czy rodzeniu. Konwersacje dotyczą jedynie cielesności i o jakiejkolwiek mistyce powiązanej z tak ważną przecież dla katolików uroczystością można zapomnieć.

Bohaterowie to w większości osoby pracujące w korporacji. Nie potrafią zapomnieć o swoich obowiązkach i cieszyć się wiejskim spokojem. Ich życie zdominowała elektronika. Tablety, komórki i telewizja występują tu w roli bożków, pochłaniających całą uwagę ludzi, którzy porzucili duchowe wartości i koncentrują się na dobrach materialnych. Kamera Przemysława Brynkiewicza cierpliwie obserwuje ich odchodzenie od tradycji i upadek świata, jaki znają.

Szelc niespiesznie tworzy portret współczesnych Polaków, w sposób mogący przywodzić na myśl dzieła rumuńskiej nowej fali. Fabuła jest tak naprawdę pretekstem do skomentowania naszej mentalności. W mikroskali członkowie jednej rodziny symbolizują cały naród. Pewne zaprezentowane sytuacje są uniwersalne dla każdego, jak chociażby opowiadanie żenujących historyjek przy ognisku, czy znajomość z „majstrem”, po którego można zadzwonić w każdej chwili. Nie brakuje też mniej lub bardziej subtelnych odniesień do aktualnej polityki. Telewizja zostaje nazwana reżimową, a gdzieś w pobliskich lasach pałęta się uchodźca.

Reżyserka z jednej strony przedstawia i komentuje naszą rzeczywistość, a z drugiej w surrealistycznych scenach szuka rozwiązania. Dopatruje się go w powrocie na łono natury. Religia została już ośmieszona, ale pozostały pogańskie, elektroniczne bożki. Kiedy te przestaną działać upadnie cywilizacja i będzie można zacząć od początku. Wtedy nastanie „jasny dzień”. Dlatego plansza z drugą częścią tytułu pojawia się dopiero na końcu produkcji.

Możliwości interpretacji jest bardzo wiele, bo Jagoda Szelc ucieka od dosłowności, zwracając się w stronę niedomówień i sugestii. Działa to na plus produkcji, ale jednocześnie wszędzie tam, gdzie należałoby jednak uderzyć w mocniejsze tony, reżyserka gra na niskich i wręcz niesłyszalnych nutach, chociażby nie rozwijając pewnych wątków. Poza tym kiedy w Czarownicy. Bajce ludowej z Nowej Anglii czy Sieranevadzie spirale podejrzeń i ukrywanych żalów wydobywanych na światło dzienne, nakręcały się samoistnie, tak tutaj można odczuć obecność twórcy jako demiurga. Debiutantka na siłę łączy kolejne wydarzenia, a potencjał tkwiący w niektórych postaciach zostaje niewykorzystany. Zaprezentowany na początku bogaty świat przedstawiony, w miarę rozwoju akcji staje się coraz bardziej ubogi.

Kinowa uczta na poziomie europejskim zapowiadana pierwszymi scenami, nieraz ustępuje miejsca taniej telenoweli, a dialogi o niczym, czy też ludzkich wydzielinach irytują i wzbudzają niesmak. Przesadzona okazuje się nagroda za najlepszy scenariusz podczas ostatniego FPFF w Gdynii. Co więcej produkcja na tle innych polskich debiutów ostatnich lat wypada słabo. Cicha noc Piotra Domalewskiego i Córki dancingu Agnieszki Smoczyńskiej postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. W takim towarzystwie Wieża. Jasny dzień okazuje się filmem niespełnionych obietnic. Pełny jest ambicji popartej jedynie bezpodstawnymi pretensjami.

Wieża. Jasny dzień. Reżyseria: Jagoda Szelc. Obsada: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz. Polska 2017 (Against Gravity).
4
Wieża. Jasny dzień. Reżyseria: Jagoda Szelc. Obsada: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz. Polska 2017 (Against Gravity).
Kategorie
kino / dvd
Rafał Christ

Filmoznawca z wykształcenia. Od dziecka zakochany w filmach każdego rodzaju - ogląda zarówno produkcje artystyczne jak i kino klasy Z. Między kolejnymi wizytami w kinie lubi odpocząć czytając komiks, albo książkę. Od kilku lat dzieli się swoimi przemyśleniami na temat popkultury z czytelnikami. Można go spotkać w internecie, na papierze i przy barze.

Dodaj komentarz