kino / dvd

Weekend z królem

Weekend z królem (Hyde Park on Hudson). Reż. Roger Michell. Wyk. Bill Murray, Laura Linney, Samuel West, Olivia Colman. Wielka Brytania 2012. Kino Świat.

Dystrybutor promuje ten film jako opowieść o dalszych losach bohaterów „Jak zostać królem”. Jest to oczywisty chwyt marketingowy, który wprowadza (i to rozmyślnie) widza w błąd. Głównym tematem jest tu bowiem romans prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina D. Roosevelta, z jego kuzynką Daisy. Nie da się jednak ukryć, że wątek melodramatyczny, wokół którego zbudowana jest filmowa fabuła, to najsłabszy element tej opowieści.

Z różnych zresztą powodów. Przede wszystkim z winy reżysera Rogera Michella („Notting Hill”) i scenarzysty Richarda Nelsona, którzy zredukowali Roosevelta (było nie było człowieka współdecydującego w XX wieku o kształcie świata) do postaci upośledzonego fizycznie (w wyniku przebytej choroby polio) erotomana, mocno do tego uzależnionego tak od seksu jak i od whisky. Ale i grający amerykańskiego prezydenta Bill Murray też się specjalnie jakoś nie wysilił. W każdym razie aktor, którego naprawdę wielbię, jest tu dziwnie odrętwiały (niby owo odrętwienie to znak firmowy Murraya, ale tym razem coś nie zaskoczyło), a charyzmy ma tyle co spływający Drwęcą śnięty leszcz. Już ciekawiej wypada w filmie Samuel West jako jąkający się Bertie, czyli angielski król Jerzy VI. Bo bohaterowie „Jak zostać królem” jednak się tu pojawiają. Tyle że w epizodzie – brytyjski monarcha przyjeżdża w 1939 roku do USA, by namówić władze tego kraju do zaangażowania się w wojnę z Niemcami. Spotkanie królewskiej pary z prezydentem Rooseveltem i jego małżonką ma charakter polityczny i historyczny, ale u Michella nabiera ono niespodziewanie również wymiaru komicznego Wszystko przez kulturowe różnice między Ameryką i Europą, różnice, które Michell, trzeba przyznać, ogrywa lekko, zabawnie i z werwą. Szkoda tylko, że tej lekkości i werwy nie starczyło reżyserowi na cały film. Stąd też „Weekend z królem” to taki podrabiany hot dog, gdzie buły jest dużo a kiełbaska mikra.

 

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz