Warner Bros
kino / dvd

W nowym zwierciadle: Wakacje – Griswoldowie: następne pokolenie [recenzja] [film] [komedia]

Jeszcze parę lat temu można było pomarzyć, że powstanie piąty „wakacyjny” film z Chevym Chasem i Beverly D’Angelo w rolach głównych. Tak się jednak nie stało i pozostaje nam się zadowolić „Wakacjami”, w  których wspomniana dwójka aktorów odgrywa tylko epizodyczną rolę. Ważne jednak, że w ogóle są – i że nowy film nie jest remakiem komedii sprzed lat. A w każdym razie nie do końca.

Rusty Griswold (Ed Helms) dobrze pamięta epicką samochodową wycieczkę do Walley World z czasów dzieciństwa i kiedy jego związek z uroczą Debbie (Christina Applegate) zaczyna zżerać rutyna, mężczyzna postanawia zrobić mu elektrowstrząsy powtarzając tamten pełen emocji wypad. Pakuje więc żonę i dwójkę synów (Skyler Gisondo, Steele Stebbins) do zabójczo niepraktycznego auta (albański, ultraklockowaty model Toyoty) i postanawia przeciąć całe Stany Zjednoczone, aby dotrzeć do wymarzonego parku rozrywki. Jak się można domyślić, po drodze czeka ich mnóstwo atrakcji – z kąpielą w łajnie, prześladowaniem przez TIR-owca pedofila i wizytą w domu Griswolda-seniora na czele.

[quote align=’right’]Filmową rodzinkę czeka mnóstwo atrakcji – z kąpielą w łajnie, prześladowaniem przez TIR-owca pedofila i wizytą w domu Griswolda-seniora na czele.

Jak się mają nowe „Wakacje” do tych dawnych? Na pewno śmieszą znacznie bardziej niż czwarty film z serii, a i pierwszym trzem ustępują nieznacznie. Ed Helms nie roztacza może tego samego czaru, co młody Chevy Chase, jednak i tak zadziwiająco dobrze odnajduje się w roli poczciwego ojca rodziny, który co prawda chce dobrze, ale konsekwentnie przynosi swoim bliskim wstyd (szczególnie dobrze rozgrywa scenę, w której niby to chce pomóc synowi zdobyć dziewczynę, a ostatecznie skutecznie ją odstrasza, a sam wychodzi na pedofila). Nie ustępuje mu Christina Applegate jako wierna żonka, która podczas podróży odsłania swoją bogatą seksualną przeszłość – no ale to przecież zaprawiona w bojach dziewczyna więc nie ma się czemu dziwić (zaczynała w „Świecie według Bundych”, a potem występowała m.in. w obu częściach „Anchormana” czy „Bez smyczy”). Co jednak ważne, twórcy „Wakacji” nie zaniedbali też ról „dziecięcych” (młodszy Steele Stebbins przez całą wycieczkę z zadziwiającą naturalnością zadręcza rozpoetyzowanego Skylera Gisondo) oraz drugoplanowych (patrz: Chris Hemsworth, który nie jest w stanie pomieścić klejnotów nawet w najprzestronniejszych bokserkach!), a przezabawne żarty pojawiają się już w napisach początkowych, kiedy to obserwujemy serię anonimowych wakacyjnych zdjęć z różnymi odsłanianymi powoli smaczkami (jak np. rozrywająca slipy erekcja uchwycona na pozornie niewinnej rodzinnej fotce).

Co prawda przesłanie filmu jest bardzo podobne do tego z pierwszych „Wakacji” (ceń ojca i męża swego nawet jeśli wydaje się być skończonym idiotą), a tu i ówdzie brakuje mu odpowiednio mocnej puenty (finał rozgrywający się w parku rozrywki), ale i tak odnoszę wrażenie, że to rzecz zrobiona bardziej z miłości do cyklu z dawnych lat niż dla pieniędzy – a w dzisiejszych czasach to przecież rzadkość.

Kategorie
kino / dvd
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Komentarz
  • Mikolaj Chodorowski
    3 października 2015 at 10:43
    Skomentuj

    Ten film byl hujowy jak smalec

  • Dodaj komentarz