kino / dvd

Uśpieni

 

 

Uśpieni ( The Quiet Ones) Reż. John Pogue. Wyk. Jared Harris, Sam Clafin, Olivia Cooke, Erin Richards. USA 2014.( Kino Świat)

 

Najnowsza produkcja reaktywowanego studia Hammer ( O LEGENDARNEJ WYTWÓRNI CZYTAJCIE TU) to okultystyczny horror, którego fabuła  została luźno oparta na historii która przytrafiła się grupce naukowców z Toronto. Otóż wymyślając oni na potrzeby eksperymentu fikcyjną postać, wywoływali najprawdziwszego ducha.  Niestety to co widzimy w filmie to daleko odbiegająca od rzeczywistości opowieść, którą ze sceny na scenę ogląda się z coraz mniejszą przyjemnością.

 

 

Akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych w Anglii i opowiada o nękanej psychicznie młodej  kobiecie Jane Harper (Olivia Cooke), która dobrowolnie poddaje się niekonwencjonalnej terapii prowadzonej przez grupę studentów, którymi opiekuje się profesor Joseph Coupland (Jared Harris).  W trakcie leczenia z użyciem hipnozy dochodzi do manifestacji skrywanych w bohaterce telekinetycznych sił. Ich źródło jak się okazuje – ku przerażeniu grupy i profesora – nie pochodzi z naszego świata. Teoretycznie w filmie Johna Pogue mamy  wszystko to, co idealnie sprawdza się w tradycyjnym filmie grozy o okultystycznych inklinacjach. Odseparowaną od reszty świata grupkę bohaterów, wyrzuconego za nawias uniwersyteckiej socjety, szalonego naukowca, niewinną bohaterkę nawiedzoną przez złego ducha i wreszcie motyw kultu.

 

Gdy dodamy do tego jeszcze reżysera, który ma pewne doświadczenie w straszeniu widza, sukces powinien być gwarantowany. Pech chce że tak dzieje się wyłącznie w teorii. „Uśpieni” to aktorsko i wizualnie całkiem przyzwoicie rozegrany spektakl, w którym zabrakło dobrego scenariusza. Reżyser na początku podroczył się nieco z widzem, podsuwając mu pod nos garść upiornych dźwięków i operatorskich trików, ale szybko okazało się że to zwykłe kapiszony. Szkoda. Pozornie ciekawa opowieść o demonicznym opętaniu – z wpisaną w tło historią kultu Lilith – zamieniła się tu w przeraźliwie nudny i pompatycznie umelodramatyzowany „niestraszny” film.

 

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz