kino / dvd

Uciekinier

 

Uciekinier (Mud). Reż. Jeff Nichols. Wyk. Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Sam Shepard, Tye Sheridan. USA 2012. Forum Film.

 

Gdybyście spróbowali połączyć ze sobą „Pomysłowego Dobromira”, „Przygody Hucka Finna”, „Snajpera” i „Dajcie mi głowę Alfredo Garcii”, to jak nic wyszedłby wam „Uciekinier” właśnie. Dziwne danie, gdzie więcej jest grzybków niż barszczu. W tym filmie wszystkiego jest zresztą za dużo: wątków, postaci, motywów. To właściwie wielka filmowa graciarnia, w której reżyser co krok o coś się potyka. Facet po prostu nie ogarnia swojego kosmosu, dlatego często najzwyczajniej w świecie idzie na skróty.

Rysunek psychologiczny postaci kreślony jest tu zatem grubym węglem, a tzw. życiowe problemy odfajkowywane są odsyłaczami do innych filmowych tytułów. Bo już tak jest, że jeśli się chce mówić o wszystkim, to tak naprawdę mówi się o niczym. Nichols miał oczywiście ambitny plan, chciał ożenić kino autorskie z kinem gatunków, ale to mu nie wyszło. Ta historia o dwóch nastolatkach z Arkansas, którzy na rzecznej wyspie spotykają ukrywającego się przed policją zabójcę (w tej roli Matthew McConaughey, nawet niezły) nie sprawdza się więc ani jako kino przygodowe, ani jako kino sensacyjne. A i jako melodramat też zawodzi. W tym filmie jeden wątek jest tylko ciekawy, ten związany z chłopcami i ich wchodzeniem w dorosłość. To mogłaby być naprawdę dobra, a nawet piękna, opowieść o końcu dzieciństwa. Nichols musiałby jednak wcześniej zrozumieć, że mniej znaczy więcej.

 

Nasza ocena: 6.5/10

 

 

Lech Kurpiewski

 

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz