kino / dvd

Trzy billboardy za Ebbing Missouri – krzyk ukryty w mieście [recenzja]

Lubię filmy o ludziach z charakterem. Pokazują, że czasem właściwe postępowanie wiąże się z byciem prawdziwym skurwielem. Być może dlatego tak bardzo boimy się być ludźmi innymi, niż byliśmy dotąd. Bycie skurwielem wymaga odwagi. Odwaga to cnota, o jakiej na co dzień prawie nikt już nie pamięta.

Mildred Hayes (Frances McDormand) ma dość bierności. Biernie znosiła chłopaka boksera, aż ten nie zostawił jej dla młodszej, biernie znosiła potyczki z dziećmi, owszem, odgryzając się, ale nie wyznaczając granic. Gdy zamordowano i zgwałcono jej córkę, biernie znosiła działania policji, które były właściwe dla organów władzy funkcjonujących w niewielkim miasteczku. Pewnego dnia bańka bierności pękła. Najpierw w Mildred, a po chwili w całym Ebbing.

Mildred wynajmuje trzy billboardy i wywiesza na nich swój przekaz. Woła o sprawiedliwość i odnalezienie morderców dziecka. Przekaz ma jasno określoną grupę odbiorców. Jest nią miejscowa policja, która według kobiety nie zrobiła wszystkiego, co mogła, by odnaleźć sprawcę. Co ważne dla fabuły, kobieta wykupuje billboardy tylko na jeden miesiąc. Na więcej jej nie stać. Billboardy są osią wydarzeń, wokół nich kręci się akcja. Obserwujemy, jak ospałe miasteczko pod wpływem kilku sloganów otrzepuje się z kurzu i podnosi tłusty zad z ziemi. Mildred zakłóca dotychczasowy porządek. Przyzwyczajeni do zamiatania ważnych spraw pod dywan mieszkańcy upatrują w niej kozła ofiarnego. Ale kobieta niczego się nie boi. Odważnie staje do walki o sprawiedliwość.

Przesiąknięta stereotypami społeczność miasteczka Ebbing funkcjonuje w sposób modelowy. Policja, korzystając z przywileju władzy, tłucze czarnych pod byle pretekstem. Księża oblizują się na widok młodych chłopców, a panowie, których dopada kryzys wieku średniego i poczucie beznadziei, bez wahania rzucają się z łapami na nastoletnie pośladki. Na tle nudy i zepsucia wyróżnia się Szeryf Bill Willoughby (Woody Harrelson), który za wszelką cenę chce utrzymać w mieście równowagę. A jednak blednie on w zestawieniu z oryginałem jakim jest Mildred – matką, która zrobi wszystko, by zagłuszyć wyrzuty sumienia powodowane śmiercią dziecka. Te postaci są jak yin i yang. Chcą sprawiedliwości, ale każde z nich widzi ją na swój sposób.

Reżyser i scenarzysta Martin McDonagh ma w dorobku m.in. film „In Bruges” („Najpierw zwiedzaj potem strzelaj”) oraz ”Siedmiu psychopatów”. Filmy są specyficzne i nie każdemu się spodobają, tak jak nie każdemu podobają się filmy Quentina Tarantino. Produkcje McDonagh’a to ironiczne, karykaturalne kino akcji, z bohaterami ulepionymi z masy sprzeczności. W „Trzy billboardy za Ebbing Missouri”, choć pierwsze skrzypce gra bez wątpienia Mildred, kobieta ulepiona z tej samej gliny co Daisy Domergue z „Nienawistnej ósemki”, to wzbudzającą największe emocje postacią jest oficer Jason Dixon (Sam Rockwell). Kawaler mieszkający z matką, który dorobił się imponującej ilości wad: jest rasistą, homofobem oraz nie stroniącym od agresji alkoholikiem. Brak figury ojca i zbyt intensywna obecność matki alkoholiczki w życiorysie powodują, że jest absolutnym popaprańcem, którego nie sposób polubić. A jednak jego przełożony widzi w nim dobrego człowieka i dzieli się z nim tą wiedzą. Te kilka słów adresowane do Jasona jest jak ojcowskie ramię, którego ten prawdopodobnie nigdy nie doświadczył. Facet momentalnie zostaje ukierunkowany i wie, co ma robić. Nie przestaje pić ani nie zamienia się w pacyfistę. Co to, to nie. Nie sposób zmienić w jeden dzień całego swojego życia. Jednak na fali jego metamorfozy docieramy w filmie do momentu, który jest niezwykle interesujący. Zapędzeni w morderczych zamiarach Jason oraz Mildred nagle tracą rezon.

To wyróżnia McDonagh’a od Tarantino, do którego często jest porównywany. Ten pierwszy potrafi zaskoczyć widza w zupełnie inny sposób niż mocno wyeksponowaną przemocą. Jego bohaterowie zdają się być ulepszeni z nieco lepszej gliny. Wcale nie chcą zabijać, choć działanie to mogliby umotywować. Są przecież prawdziwymi skurwielami. Jednak zdobywają się na chwilę refleksji. I to właśnie czyni ich ludźmi wielkimi. Mają odwagę powiedzieć: NIE.

Trzy billboardy za Ebbing Missouri. Reżyseria: Martin McDonagh. Obsada: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell. USA 2017 (Imperial Cinepix)
7
Trzy billboardy za Ebbing Missouri. Reżyseria: Martin McDonagh. Obsada: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell. USA 2017 (Imperial Cinepix)
Kategorie
kino / dvd
Marta Sobiecka

Marta Sobiecka, rocznik 1990, absolwentka dziennikarstwa, studentka filozofii na UKW w Bydgoszczy. Na co dzień pracuje jako grafik, po godzinach redaktor kwartalnika „Okolica Strachu”, pisarz, publicysta. Publikowała na łamach „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. Współpracuje z redakcją portalu: efantastyka.pl, a od niedawna również z dzikabanda.pl. Z redakcją lubiegroze.pl współorganizuje konkurs na antologię „Jakie czasy taki diabeł”.

Dodaj komentarz