kino / dvd

Troll 2

Troll 2. Reż. Drake Floyd. Wyk. Michael Stephenson, George Hardy, Margo Prey. USA 1990, Twentieth Century Fox

Jeden z nielicznych filmów w historii kina, którego tytuł nie ma absolutnie nic wspólnego z treścią. Podczas produkcji film nosił tytuł „Goblins” („Gobliny”), ale jego twórcy zachęceni sukcesem filmu fantasy „Troll” postanowili nadać mu nowy tytuł. Tym sposobem dzieło Drake’a Floyda (ukrywając się pod pseudonimem włoski reżyser Claudio Fragasso) stało się kontynuacją hitu, w której nie pojawia się ani jeden troll.

Film opowiada wstrząsająca i mrożącą krew w żyłach historię pewnej amerykańskiej rodziny, która przyjeżdża na wakacje do miasteczka Nilbog (przeczytajcie od tyłu, proszę – prawda że subtelna aluzja) a tam staje się potencjalną goblinową pożywką. Dodajmy, że gobliny nie jadą ludzi a za pomocą magii zamieniają ich w pół roślinę pół człowieka i dopiero pod taka postacią zajadają aż im się uszy trzęsą. W tym filmie wszystko jest złe począwszy od efektów specjalnych (gobliny to ludzie przebrani w maski i skóry), przez dialogi (Nie jedź mnie! Zjem cię!), po wybitne aktorstwo (scena w której jeden z bohaterów tuż przed przemianą w roślino-ludzia krzyczy „O mój Boże!” jest jedną z najczęściej parodiowanych scen na portalu YouTube). Dzięki swojej nieporadności i niezamierzonej śmieszności „Troll 2” uznawany jest za arcydzieło złego kina, zaś 5 października 2010 roku z okazji dwudziestolecia jego powstania ukazało się ekskluzywne wydanie DVD filmu zawierające komentarze twórców. Z nich dowiedzieć się możemy iż planowana jest właśnie kolejna część cyklu zatytułowana przewrotnie „Troll2: Part 2”. „Troll 2” doczekał się także niesamowitego filmu dokumentalnego poświęconego jego powstaniu. Rzecz nazywa się „Best Worst Movie” i jest zabójczo śmieszny. Co ciekawe zrealizował go odtwórca głównej roli w „Trollu 2”. Widać ma pan zdrowe podejście do kariery.

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz