kino / dvd

To

To (It) Reż. Tommy Lee Wallace, 1990 (pierwsza emisja: ABC)

Gdybym to ja pisał adaptację „To”, byłby to pierwszy mini serial trwający trzydzieści dwie godziny – podkreślał w wywiadach King, gdy dziennikarze pytali go o skróty fabularne w mini serialu „To”. Fakt dokonana przez telewizję ABC adaptacja obszernej powieści (ponad tysiąc stron) siłą rzeczy musiała kilka wątków opuścić. Skracano tu sceny zabójstw, wycięto kilku bohaterów, a przede wszystkim wycięto motyw seksualnej inicjacji bohaterów. Co akurat nie dziwi. Do dziś motyw seksu nastolatków (bardzo nasto, bo bohaterowie mają po czternaście lat) nie ma prawa znaleźć w żadnym amerykańskim serialu.  Adaptacja różni się od oryginału jeszcze jednym acz zasadniczym szczegółem.

Otóż akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych w latach 50. i 80. ubiegłego wieku, twórcy serialu przenieśli ją o dekadę w przód, przez co pojawiają się tu choćby ciut inne piosenki. Oczywiście to drobny szczegół, bowiem filmowe „To” wciąż jest kawałkiem bardzo dobrej adaptacji.

Bohaterami jest tu grupka znajomych z dzieciństwa, która lata temu zmierzyła się ze złym klaunem mordującym inne dzieci. Teraz gdy bohaterowie są już dorośli klaun powraca i znów zabija, a oni muszą przypomnieć sobie ze szczegółami to jak walczyli ze złem, aby pokonać je ostatecznie. King wielokrotnie podkreślał, że „To” jest jego wariacją na temat starej bajki o trolu mieszkającym pod mostem i ostatnią powieścią o potworach, jaką napisał. Fakt, po premierze „To” porzucił potwory na korzyść UFO, demonów i innych tego typu przyjemnych strachów.

Od telewizyjnej premiery serialu minęło już sporo czasu i widać to najwyraźniej po efektach specjalnych, ale mimo wszystko ich toporność nie odbiera przyjemności oglądania. No i Tim Curry wcielający się tu w postać złego klauna wciąż budzi dreszcze. Od kilku lat studio Warner Bros obiecuje fanom powieści jej nową adaptację. W 2010 zrealizować miał ją Guillermo Del Toro, ale projekt porzucił. Rok temu w czerwcu przejął go od niego Cary Fukanaga („Ucieczka z piekła”). I choć ogłoszono obsadę o filmie słuch wszelki zaginął. Być może ekipę porwał zły klaun Pennywise.

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz