kino / dvd

Sinister

Sinister. Reż. Scott Derrickson. Wyk. Ethan Hawke, Juliet Rylance, Fred Dalton Thompson. USA 2012 Best Film

Elison Oswalt (Ethan Hawke) to znany pisarz śledczy, który właśnie rozpoczyna pracę nad swoją najnowszą książką. W tym celu autor, aby ułatwić sobie zadanie i wczuć się w atmosferę tragicznych wydarzeń, przeprowadza się wraz ze swoją niczego nieświadomą rodziną do domu, w którym doszło wcześniej do niewyjaśnionej zbrodni. W trakcie domowego śledztwa Oswalt natrafia na pudło 8-milimetrowych taśm filmowych zawierających zapis wstrząsających zbrodni na kilku z pozoru niczym nie związanych ze sobą rodzinach. Od tej pory pogoń za kolejnym bestsellerem przemieni się w walkę o życie całej rodziny.

Sinister to doskonały przykład na to, jak współczesny amerykański horror potrafi doskonale zbudować napięcie, wzbudzając w widzu uczucie lęku, posługując się przy tym niezwykle subtelnymi środkami. Film Scotta Derricksona, reżysera przerażających „Egzorcyzmów Emilly Rose”, nie epatuje bezsensowną makabrą, ani tym bardziej żadnymi przesadnymi efektami specjalnymi, jako że budżet filmu był jak na standardy Hollywood bardzo niski, bo nie przekraczający 3 milionów dolarów. Reżyser w swoim obrazie postanowił bazować głównie na doskonale zagęszczonej atmosferze niepokoju i sukcesywnie wzrastającego napięcia, co u widza skutkowało m.in. częstymi, gwałtownymi podskokami w fotelu i zakrywaniem oczu dłońmi. Scenariuszowo Sinister przedstawia się z początku niczym niewinny kryminał z elementami filmu ostatniego tchnienia, jednak w miarę odkrywania kolejnych warstw zagadkowej natury morderstw i ich sprawcy, docieramy coraz bardziej w głąb mrocznego świata starożytnego kultu, a otaczająca nas i doskonale znana rzeczywistość nabiera kształtu sennego koszmaru.

Poza świetną reżyserią i inteligentnie napisanym scenariuszem, oklaski należą się również dla grającego po raz pierwszy w swojej karierze w filmie grozy Ethanowi Hawke’owi, który zgodnie z intencją twórców, potrafił w odpowiednich sytuacjach rozśmieszyć, jak i trzymać należną powagę. Sinister to bez wątpienia jeden z najlepszych horrorów tego roku.

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz