kino / dvd

Poradnik pozytywnego myślenia

Poradnik pozytywnego myślenia (Silver Linings Playbook), Reż. David O. Russell, wyk. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert DeNiro, USA 2012

Zasłużony Oscar dla Jennifer Lawrence. Głównym bohaterem „Poradnika…” jest Pat Solitano mężczyzna, chorujący na niezdiagnozowane zaburzenia dwubiegunowe. Pewnego dnia, gdy nakrył żonę z kochankiem wpadł w szał i prawie zatłukł mężczyznę na śmierć. Po tym zdarzeniu stracił pracę, wolność i żonę. Ale Pat się nie poddaje. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego zrobi wszystko aby odzyskać, jak mu się wydaje „miłość swojego życia”.

Pomagać w tym będzie mu Tiffany, także obita przez życie dziewczyna, która po śmierci męża przeżyła załamanie nerwowe i zaczęła puszczać się na prawo i lewo. Są tacy, którzy twierdzili iż „Poradnik…” jest nietypową komedią romantyczną, bo jej bohaterowie to ludzie chorzy psychicznie. Ale nie jest to prawda. Jeśli spojrzeć na ten film od strony komedii romantycznej to jest ona jak najbardziej klasyczna i nie wychyla się poza ramy gatunkowe. Tak naprawdę nie komedia jest tu najważniejsza, a to co udało się Davidowi O. Russellowi powiedzieć między słowami i skeczami, czyli prawda o załamaniu nerwowym i mechanizmach wychodzenia z niego. Każdy kto przeżył załamanie wie, że to co robi Pat jest nie tylko wiarygodne – to czysta prawda. Powrót do zdrowia psychicznego to nauka odróżniania kłamstwa od prawdy i powolne akceptowanie tego jak wygląda nasze życie. Aby stanąć na nogi Pat będzie musiał zaakceptować fakt, że była żona, jest byłą żoną, że miłość nie ma nic wspólnego z tym jak sobie ją wyobraża a codzienne życie to nie permanentne zmiany nastroju a stabilizacja, którą trzeba sobie wypracować. Może i „Lot nad kukułczym gniazdem” to nie jest, ale mądre kino o poważnych sprawach na pewno. A że przy okazji lekkie i dowcipne to zupełnie inna bajka.

 

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz