FilmDistrict
kino / dvd

Parker

Nie jestem w stanie być obiektywnym, kiedy chodzi o Parkera. Od lat to mój ukochany bohater kryminałów (Jack Reacher może mu buty czyścić!) i przez to większość ekranizacji powieści Donalda E. Westlake’a po prostu lubię. (Choć wiem, że nie wszystkie na to zasługują.) Z „Parkerem” będącym adaptacją „Flashfire” jest podobnie. Lubię go, chociaż muszę przyznać, że na daleko mu do geniuszu „Zbiega z Alcatraz”, albo sugestywności i sprawności „Outfit” czy reżyserskiej wersji „Godziny zemsty”.

Fabuła jest tu taka sama jak w większości książek i filmów o Parkerze. Tym razem ten król złodziei i drań nad dranie zostaje wystawiony przez czterech wspólników. Okradziony z 200 tysięcy i pozostawiony na pewną śmierć, Parker powróci a jego zemsta będzie sroga i krwawa.

Oczywiście trudno nie zgodzić się z krytykami, którzy zarzucili filmowi Hackforda wtórność względem innych filmów akcji. To fakt. Historia mszczącego się na kompanach bandyty nie wnosi nic nowego do gatunku. Tyle że nie wolno zapominać o tym, iż jest to ekranizacja serii, która de facto dała początek takim historiom. Oczywiście minęły już dekady odkąd narodził się Parker i Hackford mógł postarać się o to, by jego film nie ograniczał się do opowiedzenia historii a jakoś się nią zabawił, uwspółcześnił. Ale na to odwagi nie miał i tak powstał prosty film sensacyjny, który niektórzy określają mianem „klasycznego filmu akcji ze Stathamem”. Co tylko dowodzi tego, jak silnie na gatunek wpłynęła seria Westlake’a.

(Swoją drogą Parker z brytyjskim akcentem? Dziwnie to brzmi.)

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz