kino / dvd

Nigdy cię tu nie było – Dziwny jest ten świat [recenzja]

Recenzja przedpremierowa.

Gdyby książkę Jonathana Amesa postanowił zekranizować ktoś inny, prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z kolejnym akcyjniakiem, gdzie głównego bohatera równie dobrze co Liam Neeson mógłby zagrać Steven Seagal. Za Nigdy cię tu nie było odpowiada jednak Lynne Ramsay, która z właściwą sobie wrażliwością wchodzi w męski świat i porusza się po nim niczym Travis Bickle po Nowym Jorku w Taksówkarzu.

Były żołnierz i agent do zadań specjalnych pracuje jako twardziel do wynajęcia. Zabija za pieniądze nie przebierając w środkach, a przy okazji może uratować porwane dziecko. Wynajmuje go ambitny senator, którego nieletnią córkę przestępcy zmuszają do prostytucji i przetrzymują w burdelu na Manhattanie. Jak się okaże wykonanie zadania nieodwracalnie zmieni dotychczasową rzeczywistość głównego, posiadającego ściśle określone zasady bohatera.

Joe przyjmuje zlecenie od polityka, nie z powodu sympatii, ale dla pieniędzy. Pozbawiony jest jakiegokolwiek systemu wartości. Od początku wiadomo, że jako dziecko przechodził katusze, po czym pozostały mu sadomasochistyczne skłonności. Mieszka ze schorowaną matką, nad którą sprawuje opiekę. Z relacji osób trzecich wiemy jak brutalny potrafi być, a sam nigdy nie mówi więcej niż potrzeba. Nie opowiada się po żadnej ze stron, po prostu wykonuje swoją pracę. Małomównego zabójcę perfekcyjnie zagrał przypakowany Joaquin Phoenix. O ile w scenach pojedynków wygląda na zdecydowanego i pewnego siebie, do drgawek doprowadza go prośba obcych dziewczyn o zrobienie im zdjęcia. Nie trzeba spoglądać na pokryte bliznami ciało, aby zauważyć jego ból. Oszczędny nie tylko w słowach, ale i gestach oraz mimice aktor obnaża przed widzami całe cierpienie swojego bohatera.

Chociaż nie wzbudza on szczególnej sympatii, jego kodeks moralny już tak. Zabija bez mrugnięcia okiem, ale kiedy należy pomaga osobom w potrzebie. To w nim reżyserka doszukuje się iskierki ciepła, bo Joe funkcjonuje w zdegenerowanym do cna świecie. Według Ramsay rzeczywistość zabija w człowieku wszelką niewinność. Co widać na przykładzie polityków. Ten, który przynajmniej sprawia wrażenie uczciwego, musi zginąć. W uproszczeniach ukrywa się nihilistyczne przesłanie, czytelne nawet pomimo wielu sprzeczności.

Behawioryzm idzie tu ręka w rękę z psychoanalizą, a surrealizm z realizmem. Przemoc kontrastuje z delikatnością. I tak jak u Nicolasa Windinga Refna obskurna pulpa dotrzymuje kroku arthouse’owi. Z ekranu atakuje oślepiająca feeria barw, pod którą znaleźć można jedynie brud i brzydotę. Opowieść oparta jest na podobnych dychotomiach. Bez przerwy różne formy dobra i zła, piękna i obrzydliwości są sobie przeciwstawiane.

Reżyserka skrupulatnie i minimalnym nakładem środków buduje świat przedstawiony. Już pierwszą oniryczną sceną zapowiada przyjętą konwencję. Wchodzimy w znaną ze snów rzeczywistość, w której wszystko jest umowne. Tak sama ledwie naszkicowana, a jednak głęboka psychologia protagonisty, jak jego sposób działania i konsekwencje czynów. Nawet jeśli mało tu eksplicytnej przemocy, to brutalność zaprezentowano wyjątkowo sugestywnie. Reżyserka nie wyjaśnia wszystkich niedomówień ani nie podaje jakichkolwiek odpowiedzi. Pozwala za to snuć domysły. Każe nam coraz głębiej zanurzać się w swojej fantazji, nie dając nawet chwili odpoczynku i odmawiając prawa do oczyszczenia. Uratowanie dziewczynki z rąk oprawców nie jest aktem odkupienia, a jedynie przepustką do kolejnego kręgu piekła.

Asceza narracyjna nadaje filmowi surowości, przywodząc na myśl jedno z wcześniejszych dokonań Lynne Ramsay Morvern Callar. W obu produkcjach wrażenie jakbyśmy oglądali niepełny materiał jest tylko złudzeniem. Nigdy cię tu nie było udowadnia, że czasem mniej znaczy więcej. Każda informacja zostaje podana raz i w tym wypadku to wystarczająco, aby do nas dotarła. W trakcie seansu nie ma przeciążenia faktami, a po obejrzeniu łatwo o zdziwienie jak wiele udało się zmieścić w zaledwie 85 minutach. Każdy z elementów nastawiony jest na wzbudzenie emocji. Wszystkie grają w jednym tempie, tworząc symfonię upadku współczesnego świata.

Nigdy cię tu nie było. Reżyseria: Lynne Ramsay. Obsada: Joaquin Phoenix, Ekaterina Samsonov, Judith Roberts. Francja, USA, Wielka Brytania 2017 (Gutek Film).
8
Nigdy cię tu nie było. Reżyseria: Lynne Ramsay. Obsada: Joaquin Phoenix, Ekaterina Samsonov, Judith Roberts. Francja, USA, Wielka Brytania 2017 (Gutek Film).
Kategorie
kino / dvd
Rafał Christ

Filmoznawca z wykształcenia. Od dziecka zakochany w filmach każdego rodzaju - ogląda zarówno produkcje artystyczne jak i kino klasy Z. Między kolejnymi wizytami w kinie lubi odpocząć czytając komiks, albo książkę. Od kilku lat dzieli się swoimi przemyśleniami na temat popkultury z czytelnikami. Można go spotkać w internecie, na papierze i przy barze.

Dodaj komentarz