kino / dvd

Nauczycielka angielskiego

 

Nauczycielka angielskiego (The English Teacher), reż. Craig Zisk, wyk. Julianne Moore, Michael Angarano, Nathan Lane, Greg Kinnear. USA 2013 (Monolith Video)

 

Są filmy, w których niby wszystko gra – jest niezły pomysł, więcej niż uczciwa obsada i tak dalej – ale brakuje jakiejś odrobiny szaleństwa, która wyniosłaby je ponad przeciętność. „Nauczycielka angielskiego” to właśnie jeden z takich filmów.

 

 

Panią od angielskiego jest tutaj Linda (Julianne Moore), atrakcyjna w swojej myszowatości okularnica w średnim wieku, która mimo podejmowanych prób randkowania nie potrafi sobie znaleźć faceta, który byłby dla niej bardziej interesujący niż lektura umiarkowanie dobrej powieści. W związku z tym bohaterka wiedzie żywot nienasyconego mola książkowego i stara się zaszczepić czytelniczą pasję swoim uczniom. Ale też kiedy spotyka swojego niegdysiejszego wychowanka, Jasona (Michael Angarano), który wykazywał swego czasu talent pisarski, od razu czujemy do czego to wszystko będzie prowadzić. I rzeczywiście: okazuje się, że Jason napisał sztukę, której nie udało mu się wystawić więc teraz wrócił do rodzinnego miasteczka żeby za radą ojca-lekarza (Greg Kinnear) rozpocząć studia prawnicze. Linda bierze się oczywiście za lekturę odrzuconej sztuki i błyskawicznie zakochuje się zarówno w niej, jak i w jej autorze. Z pomocą znajomego nauczyciela aktorstwa (Nathan Lane), Lindzie udaje się uzyskać zgodę na wystawienie sztuki w jej własnej szkole. A w trakcie przygotowań dochodzi do kolejnych nieuniknionych wydarzeń: gorącego klasowego seksu pomiędzy Lindą a Jasonem oraz do konfrontacji z ojcem chłopaka, który nie jest szczególnie zadowolony z tego, że jego syn znów przedkłada artystyczne ambicje ponad realną karierę zawodową, jaką dla niego zaplanował.

 

Miło zobaczyć Julianne Moore w innej roli niż zwykle, jest tu też parę zabawnych scen (jak ta z kolejnymi nieudanymi randkami Lindy, które bohaterka po nauczycielsku ocenia), a opowiadana w filmie historia na pewno wciąga, ale wszystko zostaje rozegrane trochę zbyt bezpiecznie. Niby mamy tu romans nauczycielki z uczniem, ale o zbyt wielkich kontrowersjach nie może być mowy skoro uczeń jest już pełnoletni; niby ziszcza się marzenie każdego nastolatka, a więc seks z nauczycielką na szkolnym biurku, ale jakoś dziwnie brak w tej scenie prawdziwego ognia. I tak przez cały film. Twórcy tu i ówdzie sugerują, że zaraz może być naprawdę ostro i ciekawie, a później włącza im się autocenzura i do niczego wielkiego nie dochodzi. Zupełnie jakby to było szkolne przedstawienie, nad którego śmiałością i wymową moralną czuwa nieprzejednany dyrektor, bardziej dbający o grzeczny wizerunek szkoły niż o zachowanie artystycznej wizji twórców sztuki. Czyli – o ironio! – identycznie jak ma to miejsce w fabule filmu.

Kategorie
kino / dvd
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz