kino / dvd

Łowcy potworów

Łowcy potworów (Monster Squad) Reż. Fred Dekker. Wyk. Andre Gower, Robby Kiger, Brent Chalem. USA 1987

Ten film w Polsce znany jest jedynie wąskiej grupie odbiorców. Więcej, w Europie wciąż nie został wydany ani na DVD, ani na Blu-ray i jest bardzo trudno dostępny. Ale mimo wszystko warto go poszukać, bo sprawi wielką frajdę tak waszym dzieciakom (jeśli już się ich dochowaliście), jak i wam samym.

O ile oczywiście lubicie zabawy gatunkowe i macie słabość do starych filmów grozy z lat 40. Łowcy potworów to skierowana do najmłodszych (ale nie tylko) opowieść o tym, jak hrabia Dracula wraz z wilkołakiem, Potworem z Czarnej Laguny, mumią i potworem Frankensteina próbuje przejąć władzę nad światem. Ponieważ dorośli nie wierzą w potwory, do walki z nimi staje tytułowy Monster Squad, oddział do walk z potworami stworzony przez szkolnych nieudaczników. Historię potwornej inwazji i małoletnich obrońców Ziemi wymyślił Shane Black, ten sam scenarzysta, który kinu dla dorosłych dał Zabójczą broń. Facet ma lekką rękę do kina gatunkowego, ale też i wielkie poczucie humoru. Widać to i po Łowcach potworów. To dowcipna młodzieżowa komedia, a zarazem świetny hołd dla starego kina. Dorośli docenią, a dzieciaki będą miały niezwykłą okazję w zaledwie dziewięćdziesiąt minut odrobić lekcję z historii sztuki filmowej.


Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz