kino / dvd

Lego Ninjago Film – kolejna udana pełnometrażówka Lego [recenzja DVD]

Seria Ninjago to najpopularniejsza ze wszystkich serii Lego, co potwierdza nieustający fenomen serialu. Jak wypada przy tym pełnometrażowa wersja przygód Zielonego Ninja i jego przyjaciół?

Firma Lego istnieje od roku 1932, ale dopiero w 1975 roku na rynek trafiła pierwsza, jeszcze bardzo prymitywna, ale już bardzo charakterystyczna figurka zaprojektowana przez Jensa Nygarda Knudsena. Na pewno ani on, ani twórca firmy, Oleg Kirk Christiansen, nie przypuszczał nigdy, jak wielką popularność zyskają klocki Lego i ich sztandarowe figurki. Przez blisko czterdzieści lat figurki ewoluowały, wraz z seriami, do których należały. Bez dwóch zdań najpopularniejszą z nich jest Lego Ninjago, wydana równolegle z serialem „Lego Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu”, który ukazuje się nieprzerwanie od 14 stycznia 2011 roku. Inspirowana japońskim folklorem seria przeszła oczekiwania wszystkich, planowana na trzy lata (i jeden sezon), produkowana jest do dziś, podobnie jak serial, którego ósmy sezon powstaje właśnie teraz. Nic dziwnego, że po sukcesach „Lego: Przygoda” i „Lego Batman Film”, właśnie „Lego Ninjago” doczekało się pełnometrażowego filmu. Trzeba jednak przyznać, że na równi z ekscytacją związaną z tym faktem pojawiły się obawy, wzmocnione trailerem zapowiadającym obraz. Twórcy bowiem stanęli przed trudnym zadaniem – jak opowiedzieć ciekawie historię, którą fani serialu znają doskonale, a przy tym zaciekawić nowych widzów? Jak nie znudzić jednych i przyciągnąć drugich? Szczęśliwie, postawiono na formułę, która sprawdziła się świetnie przy „Lego Batman Film” – po prostu wywrócono wszystko do góry nogami, tworząc nową, jedynie luźno powiązaną z serialem opowieść. Jeśli więc ktoś nie widział wcześniej żadnego odcinka, nic nie traci, co więcej, nie ma problemu z przestawianiem się jak ci, którzy śledzą losy Mistrzów Spinjitzu od lat. Należy pamiętać, kto jest grupą docelową, a dzieci bezbłędnie wychwycą fałsz. „Lego Ninjago Film” nikogo nie oszukuje, po prostu jest inne. I nie tylko dlatego, że Jay ma tu długie włosy i piegi.

Historia opowiedziana w filmie opowiada o młodym Lloydzie, uczniu liceum, którego ojciec, Lord Garmadon jest szalonym, czterorękim mutantem, pragnącym zapanować nad miastem Ninjago. Nie przysparza to popularności chłopakowi, gnębionemu przez wszystkich. Jego jedynym wsparciem są przyjaciele: Zane, Jay, Kai, Nyia i Cole. Szkoleni przez mądrego Mistrza Wu w przebraniach ninja chronią miasto przed Garmadonem. Kolejny, wyjątkowo spektakularny atak Lorda staje się początkiem wielkiej przygody i walki nie tylko o ocalenie Ninjago, ale i utraconej relacji ojca i syna.

Nie ma sensu rozwodzić się nad zmianami wprowadzonymi względem serialu – chociaż Garmadon wciąż jest po złej stronie, to Lloyd sprawia wrażenie starszego, a z kolei Nyia zna już swoją moc wody. Wiadomo, że chociaż zapowiedziano sequel tego obrazu, nie ma szans, by miał on wpływ na fabułę serii, jak chociażby specjalny odcinek „Dzień umarłych”. Odbija się to na narracji opowieści, będącej wypadkową między „Lego Przygodą” a „Lego Batman Film”. Mamy więc tutaj uwspółcześnienie całości (smartfony bohaterów, ich stroje, umiejscowienie bohaterów w liceum), liczne mrugnięcia do widza – szczególnie w kwestii nawiązań do klasycznych easternów, filmów, których gwiazdą był Jackie Chan, wcielający się tutaj w rolę Mistrza Wu. I trzeba od razu powiedzieć, że widać to doskonale – nawet w sposobie walki bohaterów i ich kreacji (gdzie Cole’wi przypadła rola zabawnego, niezbyt lotnego mięśniaka – jak to w easternach bywało). Z drugiej strony mamy zaburzenia świata przedstawionego – spinającą całość aktorską klamrę (zaskakująco podobną do „Karate Kid”, czy przezabawny motyw broni ostatecznej – czyli biegającego po Ninjago prawdziwego kota). Nade wszystko zachwyca jednak rozmach produkcji, co staje się już znakiem rozpoznawczym filmów pełnometrażowych Lego. Ninjago jest naprawdę ogromne, świat niewiarygodnie żywy, a pojedynki, walki i bitwy niewiarygodnie spektakularne. Daje to pozorne wrażanie, że chodzi właśnie o epicką rozróbę i efektowną rozrywkę, ale, jak można się domyślać, szybko na główny plan wysuwa się historia ojca i syna, którzy próbują dojść do porozumienia mimo dzielących ich różnic. I choć potrafi ona wzruszyć bez natrętnego moralizatorstwa, to przede wszystkim bawi na różne sposoby, czy to slapstickowymi żartami w stylu wspomnianych easternów, czy bardziej wyszukanymi dowcipami. Bez dwóch zdań film zapewni dobrą zabawę każdemu, kto polubił wcześniejsze produkcje Lego.

Na koniec dwie uwagi. Fani serialu ucieszą się, że polski dubbing w większości pozostał niezmieniony względem serialu – głosy wojowników ninja podkładają Grzegorz Drojewski, Grzegorz Kwiecień, Bartosz Martyna, Przemysław Stippa i Monika Pikuła. Czyli zmiana zaszła tylko na stanowisku Lloyda, Garmadona i Mistrza Wu. Wbrew pozorom, dla młodych widzów, przywiązanych do swoich ulubieńców, to bardzo dobra wiadomość. Drobnym mankamentem, wynikającym oczywiście z formuły filmu pełnometrażowego, jest zepchnięcie pozostałych bohaterów do ról nawet nie drugoplanowych, ale epizodycznych. Wojownicy ninja tutaj tylko towarzyszą Lloydowi, próżno poszukiwać wyjaśnienia ich wzajemnych relacji, specyficznych cech charakteru, rozbudowanego indywidualizmu. Pozostaje liczyć na to, że w drugiej odsłonie twórcy wykorzystają tkwiący w nich potencjał. Istnieje wtedy szansa, że Ninjago staną się nie tylko najlepszym zestawem i serialem Lego, ale również i najlepszym filmem. Póki co, są bardzo dobrym.

Z kronikarskiego obowiązku: wydanie DVD zostało wzbogacone o dodatki z niewykorzystanymi scenami.

Lego Ninjago Film. Reżyseria: Charlie Bean, Paul Fisher, Bob Logan. Występują: Jackie Chan, Dave Franco, Justin Theroux, Fred Armisen. Dania, USA 2017
7
Lego Ninjago Film. Reżyseria: Charlie Bean, Paul Fisher, Bob Logan. Występują: Jackie Chan, Dave Franco, Justin Theroux, Fred Armisen. Dania, USA 2017
Kategorie
kino / dvd
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017) oraz powieści "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz