kino / dvd

Ładunek 200

W związku z nagłą śmiercią Aleksieja Bałabanowa, przypominamy co o jego wybitnym filmie pisał Lech Kurpiewski.

 

„Ładunek 200” (Gruz 200) Reż. Aleksiej Bałabanow. Wyk. Aleksiej Połujan, Agnija Kuzniecowa, Leonid Gromow, Jurij Stiepanow. Rosja 2007

Dla Rosjan „Ładunek 200” jest tym, czym dla nas „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, tyle że Bałabanow swój film nakręcił trochę wcześniej. Ale intencje obu twórców były podobne, obaj chcieli potrząsnąć (a przy okazji wstrząsnąć) tymi, którzy z sentymentem wspominali dawne dobre czasy realnego socjalizmu. Ani jeden, ani drugi twórca nie poszedł przy tym na żadne kompromisy. O „Domu złym” już pisałem, o „Ładunku 200” mogę powiedzieć jedno: jest niczym uderzenie pięścią między oczy. Zwala z nóg.

Tytuł filmu nawiązuje do kryptonimu, jakim oznaczano przysyłane z Afganistanu do Rosji trumny z zabitymi czerwonoarmistami. Jedna z takich trumien trafia do prowincjonalnego miasteczka, gdzie zająć się nią ma niejaki Żurow, kapitan milicji i zarazem największy psychopata w rejonie. Jest rok 1984, właśnie umarł Adropow, władzę sprawuje schorowany Czernienko, w Afganistanie Armia Czerwona, niosąc pomoc bratniemu narodowi, prowadzi beznadziejną wojnę z mudżahedinami, a Związek Radziecki gnije od środka, rozpada się, tonie. I „Ładunek 200” jest swoistą stopklatką z tego właśnie historycznego momentu. To poruszająca swoim naturalizmem fotografia rzeczywistości do cna zdegradowanej, tak pod względem moralnym, politycznym, jak i gospodarczym. Bałabanow, nie szczędząc widzowi obrazów psychicznych dewiacji (łącznie z nekrofilią), pijaństwa, łajdactwa i brutalnej przemocy, pokazuje świat, który stoczył się na samo dno. Tu nie ma wątpliwości, gorzej być nie może, ale tu też paradoksalnie pojawia się nadzieja. No bo jeżeli niżej upaść już nie można, można tylko się podnieść. Mówiąc o końcu pewnego reżimu, Bałabanow, pilny uczeń Dostojewskiego, tak naprawdę zapowiada więc „nowy początek”. Czy miałby to być początek nowego lepszego świata? Niekoniecznie. „Palacz”, ostatni film Bałabanowa, każe tu mieć wątpliwości.

Lech Kurpiewski

Fragment książki „13 po 13…

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz