Disney
kino / dvd

Kraina lodu

Kraina lodu (Frozen) Reż. Chris Buck, Jennifer Lee. Wyk. Kristen Bell, Idina Menzel, Jonathan Groff. USA 2013 (Disney)

 

To nie będzie recenzja. A raczej może i będzie, ale nietypowa. Od razu lojalnie ostrzegam. Możecie już przestać czytać, bo dalej będą już tylko spisane słowa niespełna trzylatki.

 

 

Pierwszy komentarz mojej córki, jeszcze przed rozpoczęciem projekcji: „tu będzie bałwanek i on będzie miał mamę bałwanka i tatę bałwanka”.

 

Zgadza się bałwanek jest obecny. Co prawda rodziców nie ma, bo stworzyła go
dziewczynka, która ma magiczną moc. Niestety dla dziecka, które nakarmione telewizyjnymi spotami myślało, że bałwanek będzie głównym bohaterem malutkie rozczarowanie. Pojawia się on po jakiś czterdziestu minutach a czekanie na bałwanka dla młodej była istną katorgą.

Kolejny komentarz: „uciekajcie złe wilki. Tu są wilki, ja się boję”. Tak sekwencja z pojawieniem się watahy wilków przyprawi wasze pociechy o małą palpitację serduszek. Niemal wszystkie dzieci na sali tak samo reagowały.

„Księznicka” – obecna. Nawet dwie.  Ale i tak bałwanek rządzi wyobraźnią i uśmiechem wszystkich dzieci…

Maleńkim minusem tej opowieści o pewnej dziewczynce obdarzonej niezwykłą mocą, z którą nie potrafi sobie radzić, oraz jej młodszej siostrze, która będzie z wszelkich sił starała się jej pomóc jest przegadanie (czy może raczej prześpiewanie, bo „Kraina lodu” to w końcu musical). Tyle że to przegadanie nuży jedynie dzieci młodsze. Te powyżej siódmego roku życia będą zachwycone całością.

Reasumując. Idąc z małym dzieckiem  na „Krainę lodu” możecie być pewni, że gdzieś po dwudziestu minutach zacznie wam marudzić, ale na szczęście potem pojawia się bałwanek…

Jak na „Krainę…”reagują dorośli? Myślę że bardzo dobrze, bo to jedna z najpiękniej wykonanych i najmądrzejszych bajek jakie w tym roku trafiły do kin.

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz