Koniec defilady (End’s Parade) reż. Susanna White
kino / dvd

Koniec defilady [recenzja]

Świetna adaptacja prozy Forda Madoxa Forda dokonana przez brytyjskie BBC. Benedict „Sherlock“ Cumberbatch wciela się tu w postać Christophera Tiejensa brytyjskkiego arystokraty wiernego powoli konającego edwardiańskiego świata wartości. Jest początek XX wieku, pierwsza wojna zaraz się zacznie a wraz z nią runie w gruzy świat zasad i honoru.

Christopher, który nie chce podporządkować się nowym regułom zostanie wystawiony na wielką próbę podczas której będzie musiał wybrać czy zostać zimnym dżentelmenem wiernym puszczalskiej żonie, czy też podążać tam gdzie bije jego serce (i zaczyna się inny szalony i współczesny świat) czyli w stronę młodej i wrażliwej kobiety. „Koniec defilady“ jest tylko pozornie opowieścią o miłosnym trójkącie. Tak naprawdę to fascynujący zapis rozpadu imperialnej Wielkiej Brytanii, która traciła swoją konserwatywną niewinność (i potęgę). Bez obaw wielka polityka nie jest tu najważniejsza, a losy ludzi pogubionych w świecie ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą jak osiągnąć szczęście, ale mają świadomość tego, że życie ich rozczarowuje. Scenariuszowy i aktorski koncert życzeń rozpisany na pięć godzin projekcji.

Koniec defilady (End’s Parade) reż. Susanna White. Wyk.: Benedict Cumberbatch, Rebecca Hall, Rupert Everett. Wielka Brytania 2012, Best Film

Kategorie
kino / dvd

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz