Kolekcjoner 3D reż. Marcus Dunstan, 2012
kino / dvd

Kolekcjoner 3D

Kolekcjoner 3D (The Collection) Reż.: Marcus Dunstan. Wyk.: Josh Stewart, Emma Fitzpatrick, Christopher Mcdonald, USA 2012, Kino Świat

„Kolekcjoner” to już druga część krwawych przygód  tytułowego zamaskowanego psychopaty o pajęczych oczach, współautorstwa Marcusa Dunstana i Patricka Meltona – ludzi odpowiedzialnych za trzy części słynnej horrorowej franczyzy „Piła” i kontynuację splatterowej czarnej komedii „Krwawa Uczta”. Tym razem sequel zabiera nas z domowej jatki w części pierwszej do starego, opuszczonego magazynu, w którym morderca uwięził swoją nową zdobycz Elenę (Emma Fitzpatrick), córkę wpływowego biznesmena. Zdruzgotany Ojciec postanawia wynająć wyszkolonych hitmanów, aby odbili kobietę z pułapki psychopaty. Grupie przewodzić ma nie do końca dobrowolnie Arkin, złodziej któremu udało się już wymknąć z sideł Kolekcjonera.

Fabularnie i estetycznie druga odsłona filmu duetu Dunstan&Melton niewiele różni się tak naprawdę od „Piły”. Poza nieco niższym poziomem brutalności i większym poczuciem absurdu, Kolekcjoner to tak naprawdę brat bliźniak Jigsawa, z niecodziennym zamiłowaniem ku entomologii. Technicznie  może brak mu podobnie rozwiniętego zmysłu w wymyślaniu tortur czy wywrotowej filozofii, jednak tak jak i Pan Układanka, ma dużo motywacji w znęcaniu się nad swoimi ofiarami. Scenariuszowo i reżysersko „Kolekcjoner II” to efektywna erupcja niezamierzonego absurdu i flaków, ale już nie efektowna fabuła, która pozostawia wiele do życzenia. Twórcy najwyraźniej zdecydowali się podbić stawkę i wynieść do trzeciej potęgi scenariuszowy absurd i lichą grę aktorską, które w części pierwszej zdecydowanie mniej raziły po oczach.  Stąd też w filmie mamy gros naiwnych scen, brak logiki w postępowaniu bohaterów po sztampowe przeciąganie zakończenia. Zwolennicy tego torture porn mogą być nie do końca pocieszeni ze względu na happy end oraz fakt, że nie będzie to kolejna wieloczęściowa franczyza.

 

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz