kino / dvd

Halloween

Halloween, Reż. John Carpenter. Wyk. Jamie Lee Curtis, Donald Pleasence, P.J. Soles. USA 1978

Mike Myers, bohater cyklu Halloween, miał trudne dzieciństwo. Miał sześć lat, kiedy nagle, z bliżej nieznanych mu powodów, sięgnął po nóż i zabił swoją siostrę. Działo się to w miasteczku Haddonfield w stanie Illinois. Gdy rodzicie Mike’a wrócili do domu, zastali syna w stanie katatonii. Dlaczego zabił? Tego nie wie nikt. Zamknięty na dożywocie w szpitalu psychiatrycznym Mike dorasta i pewnego dnia ucieka. Oczywiście wraca do rodzinnego miasteczka, by dokończyć pewną sprawę sprzed lat.

Postać zwalistego drania w dziwnej masce, który zabije wszystkich, którzy pojawią się mu na drodze, wymyślił w 1978 roku młody niezależny reżyser John Carpenter. Pierwszy film z Mikem kosztował zaledwie 320 tysięcy dolarów, a przez ponad trzydzieści lat od swojej premiery zarobił ponad 200 milionów, co czyni z niego najbardziej dochodowy niezależny film w historii kina. I jeden z najbardziej wpływowych. Od 1978 roku Myers powracał do kin aż dziesięć razy, stając się obok Freddy’ego Kruegera (Koszmar z ulicy Wiązów) i Jasona Voorheesa (Piątek trzynastego) ikoną kina grozy. Powieści, komiksów i gier komputerowych z jego postacią nie da się zliczyć, podobnie jak produkcji, które odwołują się bezpośrednio do pomysłów z filmu Carpentera.

O ile jednak większość dokonań z cyklu Halloween swoją jakością jest w stanie zadowolić tylko najmniej wybrednych konsumentów kina grozy (no warto obejrzeć część drugą i remake), o tyle część pierwsza wciąż jest hipnotyzującym rasowym horrorem, który wciąga i trzyma widza za buzię do ostatnich sekund. Przy okazji warto wspomnieć, że Halloween było i jest filmem łamiącym zasady gatunku. Do tej pory przecież filmowcy boją się mordercą uczynić dziecko. A jeśli już to robią to w filmach, które zazwyczaj trafiają do kin z najwyższą kategorią wiekową. Poza tym Carpenter stworzył własny kanon slashera, jaki w kinie obowiązuje do dziś. Wyłożone w nim zasady są bardzo proste. Chcesz przeżyć spotkanie z seryjnym zabójcą? Nie uprawiaj seksu, nie pij i nie zażywaj narkotyków, nie kłam. Spróbujesz – nie żyjesz. Tak, Krzyku Wesa Cravena bez Halloween też by nie było.

Robert Ziębiński

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz