Production IG.
kino / dvd

Ghost in the Shell Arise Border 4: Ghost Stands Alone [recenzja]

Zwieńczenie rebootu – czy też, jak chcą niektórzy, wstępu do  popularnej serii. Czy zostały jeszcze jakieś pytania, na które warto odpowiedzieć?

Siadając do „Arise” miałam cichą nadzieję, że seria ta okaże się uproszczoną, przystosowaną do masowego spożycia opowieścią z uniwersum „Ghost in the Shell.” Pierwszy sezon „Stand Alone Complex” jak i kultowy dziś film Mamoru Oshii zaskarbiły sobie szerokie uznanie. Nie warto udawać, że się nie wie, dlaczego. Poziom skomplikowania poruszanej tam problematyki, z założenia ambitnej – nie przebijał jednak sufitu ani czaszek widzów. Autorom tamtych produkcji udała się rzadka sztuka: zachowali umiar. Poruszali otchłanne kwestie, ilustrując bardzo nieraz powikłane problemy konkretnymi przykładami ze świata przedstawionego. Filozofia szła ramię w ramię z sensacyjną, wciągającą akcją.

„Ghost in the Shell” opowiada o niełatwym życiu w świecie, którego rozwój społeczny i duchowy nie zawsze nadąża za postępem. Jak określamy granice człowieczeństwa? Czy wszechmocna technologia jest dla nas szansą i darem, a może wręcz przeciwnie? Jak wygląda polityka, uprawiana w erze cybernetycznego terroryzmu? Seria zatytułowana „Arise” porusza te sztandarowe kwestie. Lecz spastyczna narracja i rwane, nierówne tempo akcji nie ułatwiają widzowi zadania. Dostajemy mnogość trzecioplanowych postaci i motywów, wprawionych w ruch na zbyt licznych, za szybko przecinających się planach. Potrzebny byłby pierwszej klasy cybermózg, żeby to wszystko posortować jak należy.

Ostatni odcinek „Arise” nie różni się pod tym względem od trzech poprzednich. Co nie znaczy, że jest kiepski. Wręcz przeciwnie.

Świat przedstawiony zachwyca stylem. Zimne szkło, stal i beznamiętne, skupione twarze bohaterów nigdy nie wyglądały równie dobrze. Piętrowa kryminalno-polityczna intryga wciąga na całego (nie porywajcie się na jej rozwikłanie przed końcem odcinka, nie warto.) Muzyka jest oszczędniejsza niż w poprzednich produkcjach i znacznie bardziej bezosobowa. Niemniej – spełnia swoją rolę. Wszystko to trudno nazwać znaczącym postępem. „Stand Alone Complex” nadal górą.

Odświeżone projekty postaci oraz fabularny punkt odniesienia (legendarna Sekcja Dziewiąta dopiero się tu formuje) tchnęły w odcinek nieco życia. Ale zakres poruszanych tematów brzmi jak powtórka z rozrywki. Trzeba sporo umysłowej gimnastyki, by dojść, co właściwie wydarzyło się w „Ghost Stand Alone.” A pod koniec widz nie jest pewien, czy było warto się tak pocić.

Oto straszliwy wirus, zwany „Podpalaczem.” Infekuje on jaźń zcybernetyzowanych ofiar, zastępując ich wspomnienia fałszywymi. To prawdziwy zamach na wolną wolę. Brzmiałoby groźnie… gdyby nie to, że znamy tę historię od kilkunastu lat. O czymże innym traktował pierwszy, kanoniczny film? Inne potężnie wybrzmiewające w tym odcinku motywy (jak: postępująca zależność Japonii od ościennych państw czy wreszcie słynny „Duch” – w oryginale: Ghost – mgliście definiowana esencja człowieczeństwa) także są mocno używane. Czwarty, wieńczący serię odcinek „Arise” wygląda tak, jakby scenarzyści zrejterowali ku bezpiecznym wodom. Niemal nic nowego nie dostajemy.

Młodsza, delikatniejsza, lecz nadal zabójczo skuteczna Major Kusanagi i jej koledzy próbują wytropić twórcę wspomnianego wirusa. Sprawa robi się paląca, gdy przy okazji skomplikowanego aktu terrorystycznego ginie kilka powszechnie znanych osób. W tym – zagraniczna prezes wodnego monopolu oraz japońska wicepremier. Naturalnie, nad naszymi specami krążą sępy z establishmentu. Skorumpowani politycy oraz sprzedajni wojskowi to w świecie przyszłości norma. Stronnictwa żrą się między sobą, a niczyich zamiarów nie można być pewnym do końca.

W samym centrum tego bałaganu tkwi para nieuchwytnych hakerów, przedstawiających się jako Strach na Wróble i Blaszany Drwal. Oboje cierpią na specyficzną dysfunkcję mózgu, czyniącą życie bez wsparcia technologii niemożliwym. Ona ma całe 17 lat, jest sierotą wojenną oraz wierzy, że przymusowa cybernetyzacja mózgów obywateli to zbrodnia przeciw ludzkości. On – dużo starszy – być może ją kocha, a na pewno wykorzystuje ponad wszelką miarę. Choć dziewczyna nie ma nic przeciwko temu.

Trzeba przyznać, że pomysł, by w jednym – sztucznym zresztą – ciele umieścić dwie dusze trafia w dziesiątkę. Czyj właściwie „Ghost” jest odpowiedzialny za popełnioną właśnie zbrodnię? I jak go ukarać? Patrzenie, jak nasi bohaterowie na własna rękę rozłamują ten dylemat to niewątpliwa frajda.

Postacie połączonych ciałem i duchem, umierających powoli oponentów społecznego ładu wprowadzają do przyziemnych realiów fabuły metafizyczny smutek. Oraz powiew psychodelii. Gdy Major hakuje podwójnego Ducha dziewczyny, dostaje się do świata niczym z cierpiącej na depresję Krainy Oz. Reżyser wdzięcznie przeplata ujęcia z dynamicznej, obfitej w strzelaninę akcji z onirycznymi sekwencjami, dziejącymi się równolegle w głowie (głowach?) postaci. Efekt jest tyleż niepokojący, co niesamowity.

Zaś zakończenie, choć dalekie od klarowności, to jednak mniej lub bardziej satysfakcjonująco domyka wszystkie wątki. Żegnamy naszych bohaterów, gdy – swobodnie upozowani – hardo patrzą w niełatwą przyszłość.

Mam tylko jedno wyraźne zastrzeżenie: nie trzeba było upychać w fabule aż tylu łopatologicznych odniesień do scen z oryginalnego filmu. Tej produkcji nie oglądają przypadkowi widzowie. Kultowymi chwytami szafować nie warto, bo utracą swój legendarny czar.

Podsumowując: przyzwoite zwieńczenie solidnej, choć nie sięgającej ponad przeciętność produkcji. Fanom serii polecam. Dopiero zaczynającym przygodę z GiTS radzę: obejrzyjcie najpierw co innego.

Za oceanem powstaje właśnie film fabularny na podstawie pierwszego „Ghost in the Shell.”. Oby utrzymał poziom.

Kategorie
kino / dvd
Nina Wum

Nina Wum - niedoszła absolwentka teatrologii. Recenzuje książki dla wydawnictw, czasem tłumaczy. Kocha kulturę tzw. masową miłością namiętną i nierozsądną. Czyta, słucha, łupie w gry, ogląda, przetwarza - niekoniecznie w tej kolejności.

Dodaj komentarz