kino / dvd

Gdzie jest Nemo?

Gdzie jest Nemo?(Finding Nemo) Reż. Andrew Stanton. Wyk. Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Willem Dafoe. USA 2003

Wszystko zaczęło się od małego akwarium w poczekalni gabinetu dentystycznego. Mały Andrew Stanton siedział tam, czekając na wizytę, ale zamiast myśleć o bólu i wierceniu, układał w głowie plan ucieczki rybek z akwarium. Kiedy dorósł i spłodził Andrew juniora, zabrał synka do podwodnego zoo, a tam obaj z rozwartymi buziami oglądali pływające w wielkich akwariach rekiny.

Tak narodził się pomysł na film Gdzie jest Nemo? – animację, która nie tylko podbiła świat (prawie miliard dolarów dochodu), zdobyła Oscara, ale przede wszystkim okazała się jednym z najpiękniejszych filmów o rodzicielstwie i odpowiedzialności w historii kina. Głównym bohaterem filmu jest Martin, ojciec małej rybki Nemo. Kiedy jego synek zostaje schwytany przez nurka i umieszczony w akwarium, Martin wyruszy w daleką podróż, aby uratować swoją latorośl. Bardzo dobrze, że Stanton postanowił nie robić infantylnego kina dla dzieci, lecz uniwersalną opowieść dla wszystkich. Dzięki temu, mimo iż jego film to animacja, ogląda się go nie jak bajkę, ale jak wciągający i pełen napięcia komediodramat o ojcu dojrzewającym do rodzicielstwa i dziecku powoli uczącym się, czym jest odpowiedzialność. A wszystko to podane jest bez nachalnej dydaktyki, za to z wyczuciem i dużą dawką humoru. Bo przecież trudno nie wybuchnąć śmiechem, kiedy poznajemy rekina, samozwańczego wegetarianina, który nie może poczuć zapachu krwi. Mimo upływu lat (niespełna dziesięciu zaledwie, ale w przypadku komputerowej animacji to bardzo dużo) sposób, w jaki nakręcono ten film, wciąż budzi zachwyt. Najtrudniej bowiem zdaniem speców od tego gatunku animować ludzi i wodę. A tu wszystko wygląda perfekcyjnie i naturalnie. Oto film, który szybko się nie zestarzeje – będzie jeszcze z pewnością bawił dzieci tych ludzi, którzy oglądali go pierwszy raz, mając lat siedem.

Robert Ziębiński

fragment książki „13 po 13. Subiektywny remanent kina” Lech Kurpiewski Robert Ziębiński wyd. Prószyński Media

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz