kino / dvd

Fatalne zauroczenie

 

 

 

 

Fatalne zauroczenie (Fatal Attraction) Reż. Adrian Lyne. Wyk. Michael Douglas, Glenn Close, Anne Archer. USA 1987

 

Z tego filmu wiele osób pamięta tylko słynną scenę z małym ślicznym białym króliczkiem wsadzonym do kuchenki mikrofalowej. Na szczęście nie jest to jedyny atut „Fatalnego zauroczenia”.

 

 

Oto Dan, człowiek sukcesu, mąż, ojciec, wydawca. Pewnego dnia na spotkaniu biznesowym poznaje Alex, piękną i przebojową redaktorkę. Kiedy rodzina Dana wyjeżdża, para spotyka się, idzie na kolację i w końcu uprawia seks. Niby nic wielkiego, w końcu takie rzeczy w życiu się zdarzają. Niestety Alex sobotni seks traktuje nie jak przelotny romans, lecz jako początek czegoś poważniejszego. Natarczywe telefony do biura Dana to tylko preludium jego kłopotów.

 

 

Można potraktować Fatalne zauroczenie jako klasyczny erotyczny thriller o szalonej kobiecie, która próbuje osaczyć mężczyznę, ale to tylko spłyca prawdziwy przekaz tego filmu. Bo poza oczywiście hollywoodzką puentą Fatalne zauroczenie to genialny i bardzo prawdziwy obraz miłosnej obsesji. Tego jak zauroczenie i odtrącona miłość zamienia się w chorobę, która trawi nie tylko zakochaną kobietę, ale też obiekt jej uczuć. Bo dla Alex świat poza Danem nie istnieje, stąd  wszystko podporządkowuje jednej myśli –  chce posiadać tego mężczyznę na wyłączność. A tę obsesję miłosną Lyne pokazuje w sposób niezwykle wiarygodny. Przecież dokładnie tak jak w filmie wygląda to w rzeczywistości. Szaleństwo miłości nie wybiera ofiar, trafia na ślepo, paląc i niszcząc wszystko dookoła.

 

Zanim zatem zdecydujecie się na przypadkowy romans z kimś bardzo wrażliwym, obejrzyjcie ten film. Jeśli zależy wam na rodzinie. A poza wszystkim to wciąż kawał świetnego thrillera.

 

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz