kino / dvd

Dom w głębi lasu

Dom w głębi lasu (Cabin in the Woods). Reż. Drew Goddard. Wyk. Richard Jenkins, Chris Hemsworth, Jesse Williams. USA 2012, Monolith Video

Jeśli jest coś czego nienawidzę w horrorach, to dzieciaków grających tak jakby były idiotami, oraz bezsensownej, niczym nie umotywowanej eskalacji przemocy –  twierdził w wywiadach Joss Whedon. Z niezadowolenia współczesnym horrorem i filmami z cyklu „Piła” powstał jego manifest miłości do tego gatunku – „Dom w głębi lasu”.

Oto grupka pięciu znajomych jedzie na weekend do domku w lesie. Jest jezioro, adapter, chata, szkło… I tajemnicza księga oraz zapisane w niej magiczne zaklęcia. Naiwni bohaterowie jak to bywa w horrorach je odczytują i… budzą leśne demony. Tak jest – wszelkie podobieństwa do legendarnego „Martwego zła” Sama Raimiego są absolutnie zamierzone. Marna kalka? Absolutnie nie. Wszystko zaczyna się od „Martwego zła”, by zamienić się w horrorową wersję „Truman Show”, w której karty rozdają pradawni bogowie z mitologii H.P. Lovecrafta, a w tle przewijają się bliźniaczki z „Lśnienia”, upiorna Sadako z „The Ring – Krąg”, wampiry strzygi i inne stwory.

Dawno już nie było w kinie filmu tak radośnie bezczelnego i szalonego. Kpiny z konwencji, ale nie tak mechanicznej jak „Krzyk” Wesa Cravena . Przy „Dom w głębi lasu” jego film przypomina bajkę dla pryszczatych licealistów.  Nie pozostało nic innego jak podziękować twórcom tandetnych horrorów za to że zirytowali Wheddona.

 

Joss Whedon
Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz