kino / dvd

Bastion

Bastion (The Stand) Reż. Mick Garris 1994 (pierwsza emisja: ABC)

Historia filmowej adaptacji “Bastionu” sięga końcówki lat 70. kiedy Stephen King wraz ze swoim idolem Georgem A. Romero planowali nakręcić wspólnie film. King uznawał powieść „Bastion” za swoje opus magnum i zależało mu na tym, aby Romero ją adaptował. Tyle że opasłe tomiszcze o tajemniczym wirusie doprowadzającym do zagłady ludzkości wymagało gigantycznego budżetu, którego nikt (mimo gwiazdorskiej już wówczas pozycji Kinga) nie chciał im zapewnić.

Panowie stwierdzili wówczas, że najpierw wspólnie zrobią tańszy film, a jeśli odniesie sukces, zbiorą pieniądze na „Bastion”. Tak powstało „Show kreatury”, które mimo dużego uroku kasowym sukcesem nie było. I tak „Bastion” trafił na półkę z projektami. Do pracy nad filmem King i Romero powrócili na początku lat 90. Ze względu na objętość powieści panowie zdecydowali, iż na jej podstawie muszą powstać dwa filmy. I kiedy wydawało się, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że w końcu uda im się zrealizować dawny projekt, do Kinga zgłosiła się stacja ABC z propozycją produkcji serialu opartego na motywach „Bastionu”. Co zaszło między Romero a Kingiem, że ten pierwszy nie został zaangażowany w projekt nie wiadomo. Jedno jest pewne. King już bez pomocy twórcy „Nocy żywych trupów” napisał scenariusz i współprodukował serial.

Jaki jest ten serial? Powiem tak: ci którzy uwielbiają powieść mogą go wciąż lubić. To rzetelna adaptacja, niemal wierna (wcięto kilka wątków i postaci) książce. Ci dla których „Bastion” nie jest opus magnum pisarza serial mogą obejrzeć, ale na kolana ich nie rzuci. Być może wynika to z tego, iż telewizyjny „Bastion” niebywale się postarzał, przez co dziś ogląda się go odrobinę jak rozbudowany teatr telewizji. Najgorzej próbę czasu zniosły efekty specjalne, które ciągną całość w dół. Reasumując: obejrzeć się da, ale nie spodziewajcie się rewolucji. Dzieło rzetelne (w sumie Garris do dziś jest czołowym reżyserem Kinga), choć zaskakująco staroświeckie.

Kategorie
kino / dvd
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz