kino / dvd

Atlas Chmur

Atlas Chmur. Reż. Tom Tykwer, Lana Wachowski i Andy Wachowski. Wyk. Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, USA 2012, Kino Świat

Przełożenie na język filmu tak wielowątkowej i skomplikowanej formalnie powieści jak „Atlas Chmur” Davida Mitchella było nie lada wyzwaniem. Sceptycy sugerowali nawet, że to niemożliwe. Ale rodzeństwo Wachowscy, przy znaczącej pomocy Toma Tykwera, udowodnili, że jest wręcz przeciwnie – to da się zrobić. Trzeba mieć tylko dobry pomysł. A oni go mieli. Na „Atlas Chmur” składa się sześć niezależnych opowieści rozgrywających się w różnych czasach. W książce są one tak sprytnie ułożone, że czytamy je po połowie: pół pierwszej, pół drugiej, pół trzeciej, pół czwartej, pół piątej, po której następuje szósta i zarazem środkowa część.

Ta nie jest podzielona, bo stanowi coś w rodzaju osi całej powieści, dzięki której zmienia się kierunek narracji. Po niej czytamy drugie połówki epizodów, ale w odwrotnej kolejności, czyli od piątego do pierwszego. Taka konstrukcja podkreśla wrażenie, że losy postaci żyjących w różnych czasach przenikają się i dzielą wspólne przeznaczenie. W filmie zdecydowano się podrasować ten koncept. Aby to zrobić jeszcze bardziej poszatkowano i przemieszano opowieści. I to się sprawdziło. Wielowątkowa narracja płynie wartko i nie sposób się w niej zgubić. Ci sami aktorzy co chwilę powracają na ekran w innej roli i wydaje się, że ten korowód powtarzających się twarzy świetnie pasuje to do zazębiających się opowieści, które jeszcze wyraziściej niż w książce układają się w epicką historię o tym, że nigdy nie umieramy całkowicie i wciąż powracamy na Ziemię, a każdy nasz uczynek, zarówno dobry, jak i zły, ma znacznie, wpływa na losy świata. Niestety, nie wszystkie epizody zrealizowano na równie wysokim poziomie. Zwłaszcza odstaje  opowieść o klonie, która nie do końca wpasowuje się w resztę filmu, bo momentami wygląda jak typowe, sensacyjne sf. Choć, prawdę powiedziawszy, nie jest to coś, co uniemożliwia cieszenie się tym dopieszczonym realizacyjnie i niegłupim filmem, który na dodatek nie kaleczy literackiego pierwowzoru.

 

Kategorie
kino / dvd

Dodaj komentarz