kino / dvd

Anihilacja – Alex Garland znów zachwyca [recenzja]

Recenzja przedpremierowa.

Książkowa „Trylogia Southern Reach” Jeffa VanderMeera, a w szczególności jej pierwsza część, to twór z rodzaju tych, po lekturze których czytelnik zadaje sobie pytanie: czego ja właściwie przed chwilą doświadczyłem? I o ile odpowiedź odnośnie literackiej wersji „Anihilacji” wcale tak oczywista nie jest, tak już w przypadku jej adaptacji, wątpliwości w zasadzie nie ma – bo film twórcy „Ex Machiny” rozrywką jest zdecydowanie pierwszorzędną.

„Anihilacja” trafia na małe ekrany znacznie wcześniej niż jeszcze kilka tygodni temu można  było przypuszczać. Jest to efekt konsekwentnie realizowanej polityki Netflixa, który za cel obrał sobie zainwestowanie zawrotnej (osiem miliardów dolarów) kwoty na produkcje sygnowane logiem „Netflix Originals”. Obejmuje to zarówno filmy i seriale wyprodukowane pod patronatem giganta, jak i zakupione nań licencje. „Anihilacja” należy do tej drugiej grupy – i tak jak za oceanem trafiła na kinowe projektory, prawa do międzynarodowej dystrybucji przypadły już Netflixowi.

Dla niezaznajomionego z prozą VanderMeera widza, „Anihilacja” startuje dość enigmatycznie – oto za sprawą bliżej nieokreślonego pozaziemskiego incydentu, na Ziemi powstaje okolona migotliwą powłoką strefa. Co znajduje się wewnątrz niej nie wiadomo, ponieważ wysyłane doń ekspedycje jak jeden mąż przepadają bez śladu, a jedynym pewnikiem jest to, że jej obszar nieustannie się powiększa. W jednej z takich eksperymentalnych, niemal samobójczych misji uczestniczy Lena- wyspecjalizowana jako żołnierz i biolog molekularny główna bohaterka opowieści. Wraz z czwórką towarzyszek, kobieta wyrusza w głąb zakazanego obszaru, obok zgłębienia jego tajemnic, mając na celu również znalezienie sposobu na ratunek jedynej osoby jakiej ze strefy kiedykolwiek udało się powrócić – jej uczestniczącego w jednej z poprzednich misji męża, Kane’a.

Jeff VanderMeer odcina się od porównywania jego książkowej trylogii z „Piknikiem na skraju drogi” jak tylko może, ale filmowej „Anihilacji” ze słynnym „Stalkerem” Andrieja Tarkowskiego podobieństw odmówić się nie da. Już sam pomysł z odciętą od świata strefą w której dzieją się cuda i dziwy przeczące logice mówi wiele, ale to nie wszystko. I tu  i tam spotykamy złamanych życiem bohaterów, którzy wędrują w kierunku niewiadomej motywowani własnymi, ukrytymi przed światem pragnieniami, podobnież w obu filmach spotkamy się z pokaźną dawką filozoficznych rozważań. Różnica jest taka, że w miejsce metafizyki, Garland postawił w wielu miejscach na doświadczenie z pogranicza horroru – i strzelił tym w dziesiątkę.

„Anihilacja” potrafi być bardzo dosłowna w pokazywaniu przemocy, ale mimo obecności kilku znanych z gatunku rozwiązań, groza wynika w niej z podwalin czysto naukowych. Szkoda psuć przyjemność z odkrywania na jakich zasadach sama strefa funkcjonuje, dość powiedzieć jednak, że jest to ekosystem zarazem tak podobny i tak obcy w stosunku do tego co znamy, że niemal z miejsca budzący w widzu atawistyczną obawę przed nieznanym. To trochę jak z „Nowym Początkiem” Villeneuve’a, który w równie nastrojowy sposób rysował odmienność obcych.

W parze z intrygującą historią idą technikalia. Filmowa Strefa X brzmi i wygląda po prostu przepięknie, do tego stopnia, że trudno dziwić się Garlandowi jego zawodu odnośnie faktu, że film nie trafia ostatecznie do kinowych sal. Jako całość jest spójna, żaden jej element nie wydaje się dodany na siłę. Świetnie wypadają też aktorzy. Natalie Portman bryluje w głównej roli, ale tak naprawdę słabego punktu pod tym względem w „Anihilacji” brak, a każda z przechodzących przez ekran postaci ma do opowiedzenia własną historię.

Niezwykły to film. Inteligentnym scenariuszem Garlandowi udało się poprawić to, co mogło uwierać część czytelników w literackim pierwowzorze, czyniąc całą historię dalece bardziej osobistą i prowokującą do przemyśleń nad istotą życia jako sumy podejmowanych decyzji, a nawet zjawiska jako takiego w ogóle. Nazywanie „Anihilacji” „Stalkerem” na miarę XXI wieku byłoby zatem dla niej krzywdzące – bo ta, mimo podobnego pomysłu wyjściowego stoi twardo na własnych nogach. Cóż tu kryć, pierwsze, wielkie science fiction obecnego roku.

Anihilacja (Annihilation). Reżyseria: Alex Garland. Obsada: Natalie Portman, Oscar Isaac, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny. USA/Wielka Brytania, 2018 (Netflix).
9
Anihilacja (Annihilation). Reżyseria: Alex Garland. Obsada: Natalie Portman, Oscar Isaac, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny. USA/Wielka Brytania, 2018 (Netflix).
Kategorie
kino / dvd
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.

Dodaj komentarz