Gry

Stanley Kubrick w Krakowie

„Stanley Kubrick”, Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Herszt Dzikiej Bandy oglądał w Białymstoku razem z 350 fanami Stephena Kinga słynną adaptację „Lśnienia” w reż. Kubricka i narobili smaku. Zapraszamy więc teraz do Krakowa, gdzie do połowy września w Muzeum Narodowym trwa wystawa prezentująca życie i twórczość Stanleya Kubricka – reżysera, scenarzysty, operatora, montażysty, producenta i mistrza ukrytych znaczeń.

 

Tę gigantyczną ekspozycję przygotowaną przez Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty, do tej pory zobaczyło już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne, Sao Paulo. Teraz możemy i my.

Jest co oglądać, bo zebrano blisko 1000 eksponatów. Scenariusze, szkice produkcyjne, fragmenty scenografii z wybranych filmów, fotosy z planu zdjęciowego, kostiumy, rekwizyty i mnóstwo materiałów audiowizualnych, z czego duża część pokazywana jest po raz pierwszy. Na wystawie można również zobaczyć używane przez Kubricka unikatowe obiektywy i kamery, dzięki którym jego obrazy przeszły do historii filmu jako innowacyjne.

Polska ekspozycja jest zaaranżowana w taki sposób, aby dać widzom możliwość wyboru trasy zwiedzania. Jest szlak chronologiczny, pozwalający na przyjrzenie się artystycznej  ewolucji reżysera; szlak wojny, skupiający się na temacie przewijającym się niemal we wszystkich fabułach reżysera; szlak technologii, pokazujący charakterystyczną dla Kubricka dwubiegunowość: człowiek – technika i najbardziej mnie zaciekawiający szlak szaleństw – a więc koncentrujący się na ulubionym motywie reżysera, przewijającym się w różnym natężeniu przez większość jego filmów.

 


Instalacje przestrzenne oddają atmosferę poszczególnych filmów odpowiednim oświetleniem, dźwiękami i projekcjami. A jeśli kogoś bardziej ciekawią filmy, których reżyser nie zrealizował, też będzie usatysfakcjnowany – wystawa prezentuje trzy takie projekty: „Napoleon”, „Aryan Papers” oraz „A.I Artificial Inteligence”, który po jego śmierci wyreżyserował Steven Spielberg.

Wystawie towarzyszą ciekawe wydarzenia, wykłady (24 maja „Adaptacje literatury w twórczości Kubricka na wybranych przykładach”) spotkania (28 maja z Janem Harlanem, producentem filmów Kubricka + pokaz filmu „Stanley Kubrick: życie w obrazach” w reż. Harlana) i retrospektywa twórczości Stanely Kubricka – pokazy odbywają się również w Warszawie. Program znajdziecie tu: program wydarzeń towarzyszących.

Kategorie
Gry

Dodaj komentarz