PATRONATY

Zniknięcie – Caroline Eriksson [patronat]

„Na początku miałam ochotę krzyknąć: uciekaj! A potem sama chciałam uciekać. Mocne!” – Marta Guzowska

Pewnego wieczora Greta, Alex i Smilla wypływają łódką na okryte złą sławą jezioro Mara. Greta zostaje przy brzegu niewielkiej wysepki i zmęczona zasypia, a ojciec z córką schodzą na ląd.

Nie wracają. Grecie nie udaje się ich znaleźć. Gdy idzie na policję, by zgłosić zaginięcie, kartoteki wskazują, że nigdy nie była mężatką, nie ma też córki… Tajemnicze zniknięcie oraz gorączkowe poszukiwania Alexa i Smilli krok po kroku prowadzą Gretę w otchłań i mrok. 

Wkrótce staje się jasne, że związek Grety i Alexa opiera się na destrukcyjnych wzorcach. Również pewne tragiczne wydarzenie z dzieciństwa pozostawiło w niej głębokie ślady. Wspomnienia rodzinnego dramatu znów dają o sobie znać, rodzi się pytanie, co jest prawdą, a co kłamstwem, gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna fantazja. Czy legendy o złych siłach drzemiących w wodach jeziora mają w sobie ziarno prawdy? Czy istnieje związek między zniknięciem Alexa a wydarzeniem sprzed wielu lat, dniem, w którym zginął ojciec Grety? I co tak naprawdę stało się z Alexem i Smillą?  

Nie możemy zaufać Grecie, narratorce tej opowieści – to sprawia, że od lektury trudno się oderwać.  Analizuje wydarzenia, relacjonuje zdarzenia, ale czytelnik sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co w tej historii jest prawdziwe. A zakończenie mocno zaskakuje…

FRAGMENT

Caroline Eriksson, rocznik 1976, skończyła psychologię społeczną i przez ponad dziesięć lat pracowała w HR. Jej dwie pierwsze książki – oparte na rzeczywistych szwedzkich przypadkach morderstw – otrzymały fantastyczne recenzje, a debiut z 2013 roku został nominowany do Stora Ljudbokspriset.

Caroline mieszka w Sztokholmie z mężem i dwójką dzieci. Zniknięcie to jej pierwszy thriller psychologiczny, który ukaże się w 25 krajach. Obecnie kończy pracę nad kolejnym.

Premiera: 14 czerwca 2017

Format: 135 x 210 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Stron: 256

Cena: 34,90 zł

Kategorie
PATRONATY

Dodaj komentarz