English fashion model Kate Moss in a union jack top, circa 1995. (Photo by Terry O'Neill/Hulton Archive/Getty Images)
PATRONATY

„Summer of fish ‚n’ chips”, czyli brytyjska popkultura w Arte po polsku [patronat]

Tegoroczna letnia ramówka bezpłatnej telewizji kulturalnej on-line ARTE PO POLSKU upłynie pod hasłem „Summer of Fish ‘n’ Chips” i będzie poświęcona brytyjskiej popkulturze, z okazji jej 60-lecia.

Widzów przez poszczególne programy będzie prowadził Johnny Rotten, legenda punk-rocka i wokalista Sex Pistols. Wśród nich pojawią się m.in.:

„United Kingdom of Pop”

Przegląd najlepszych i najważniejszych wydarzeń ostatnich 60-ciu lat brytyjskiej popkultury w modzie, trendach, humorze i muzyce. Beatlesi, Bond, Led Zeppelin, Brexit, Bowie, Adele czy Coldplay – prawdziwa mieszanka tego, co najlepsze!

Program dostępny od: TBD

„London Beat: ścieżka dźwiękowa buntu”

Film przedstawia zaangażowanie społeczne londyńskiej sceny muzycznej. The Rolling Stones, The Kinks, The Who, Depeche Mode, Sex Pistols, a ostatnio również Kate Tempest i M.I.A. to prawdziwa armada muzyczna stojąca w kontrze do status quo. Na podstawie archiwalnych nagrań z koncertów oraz wywiadów z największymi artystami, ARTE rysuje historię buntu w Wielkiej Brytanii.

Program dostępny od: TBD

Dark Glamour – Wzloty i upadki Hammer Film Productions

W połowie lat 50, Hammer, mała brytyjska wytwórnia filmowa, odniosła niesamowity sukces produkując szokujące cenzurę i obrzydzające krytyków filmy, które jednocześnie przyciągały masy widzów. Po raz pierwszy nakręcono horror z użyciem koloru, a pokazywane historie były mieszanką strachu, krwi i seksu. Hammer szukał inspiracji w literaturze gotyckiej i hollywoodzkich bestiariuszach : « Drakula », « Frankenstein », « Mumia ». Ta złota epoka, której twarzami są Peter Cushing i Christopher Lee, potrwa dla Hammera aż do początku lat 70 i mocno naznaczy popkulturę. Nie zmieni tego nawet stopniowy upadek i wstrzymanie produkcji na początku lat 80. Nowej generacji fanów przysparza Hammerowi epoka VHSów i telewizji, dzięki czemu wytwórnia utrzymuje status„guru” horrorów. Niedawno studio po raz kolejny powróciło do życia, reaktywowane przez nowych inwestorów, którzy dobrze wiedzą jak przywrócić mu prestiż i sukces.

Program dostępny od: TBD

British Style

Jaki jest styl Wielkiej Brytanii? Punk nie przez przypadek narodził się w Londynie. Jest tak mocno zakotwiczony w angielskim guście i zasadach, że narodziła się z niego największa stylistyczna rewolucja XX wieku. Londyn nie jest może uznawany za stolicę mody, bo nie posiada własnego zaplecza jeśli chodzi o produkcję materiałów, jak Paryż czy Mediolan, ale na pewno jest najbardziej szykowną europejską stolicą pod względem trendów i silnego dziedzictwa zasad. Jaki jest zatem styl Wielkiej Brytanii ? Konserwatywny czy awangardowy ? Królewski czy punkowy ? Dokument  prześwietla angielską garderobę i brytyjski styl. Stanowi bogatą w anegdoty i zaskoczenia encyklopedię, dając wrażenie odkrywania angielskiej tożsamości, przynajmniej w jej najbardziej wizualnej części, która stanowi czubek góry lodowej, ale i klucz do zrozumienia brytyjskiej mentalności.

Program dostępny od: TBD

Koncerty

W ramówce poświęconej brytyjskiej popkulturze nie mogło zabraknąć koncertów najlepszych brytyjskich muzyków: PJ Harvey, Mungo Jerry’ego, Noela Gallaghera, Blur i wielu innych!

  • Berlin Live (Mungo Jerry)
  • Noel Gallagher (Zenith de Paris)
  • Blur (Zenith de Paris)
  • PJ Harvey (Nuits de Fourvière)

Wszystkie programy dostępne bezpłatnie na: http://www.arte.tv/pl

Kategorie
PATRONATY

Dodaj komentarz