PATRONATY

Reguła nr 1 – Marta Guzowska [patronat]

Nowa powieść cenionej przez czytelników, krytyków i branżę autorki kryminałów i archeolożki.

Simona Brenner, znana czytelnikom z Chciwości, jest archeolożką i złodziejką. W dzień bada starożytną biżuterię, a nocą ją kradnie. W obu tych dziedzinach jest bezkonkurencyjna. Jest też niecierpliwa, ma ostry język i brak jej szczęścia do mężczyzn.

Tym razem ktoś wciągnął Simonę w makabryczną grę. Kazał jej odszukać i ukraść złote runo, najcenniejszą na świecie złotą sztabę, która… nie istnieje. Kiedy dookoła niej giną ludzie, Simona zaczyna podejrzewać, że mit o złotym runie jest prawdą. W tej sytuacji najgorsze, co może się wydarzyć, to godny przeciwnik, pozbawiony skrupułów, wyrachowany, piekielnie inteligentny i doskonale ukryty. Ktoś, w kim obsesja zamienia się w żądzę krwi.

Simona daje się wplątać w ten trudny i nierówny pojedynek, w którym liczy się nie tylko refleks złodzieja, ale i mocne nerwy, a do celu można dotrzeć tylko po krwawych śladach. W poszukiwaniu skarbu jedzie na kazachskie stepy, do centralnej Anatolii i do Aten. Musi stawić czoło demonom przeszłości i cały czas oglądać się za siebie. Walcząc ze śmiertelnie niebezpiecznym cieniem, musi też zaryzykować i komuś zaufać. Problem w tym, że najważniejsza spośród reguł dobrej złodziejki mówi wyraźnie: nie ufaj nikomu…

LICZBA STRON: 376

CENA: 37.90 zł

DATA WYDANIA: 13 wrzesień 2017

WYDAWCA: Marginesy

ISBN: 978-83-657-8050-8

 

„Jeśli idzie o moje własne książki, regułą numer jeden jest konflikt. Jeśli akcja płynie mi zbyt gładko, wiem, że to będzie nudne. Ale wystarczy rzucić bohaterom trochę kłód pod nogi i od razu robi się ciekawiej” – Marta Guzowska

Marta Guzowska, autorka kryminałów i archeolożka, powraca z nową powieścią – „Reguła nr 1”!

Reguła numer jeden Simony Brenner: nie ufaj nikomu. Jeśli zaufasz, już po tobie. W świecie archeologów wszyscy liczą się z jej zdaniem, w świecie paserów tym bardziej. Nikt tak, jak ona, nie potrafi ukraść cennych dzieł sztuki z najbardziej strzeżonych muzeów i galerii.

„Kiedy pisałam pierwszą powieść o Simonie, w ogóle nie myślałam, żeby zawrzeć w niej cząstkę mnie. Chciałam stworzyć bohaterkę niejednoznaczną, czasem irytującą, czasem budzącą podziw profesjonalizmem, czasem po ludzku głupią, a czasem przebiegłą jak łasica. Chciałam mieć bohaterkę, która będzie budziła w czytelniku mieszane uczucia, ale też taką, której czytelnik ostatecznie będzie kibicował, mimo jej denerwujących wad charakteru. No i wyszło na to, że stworzyłam swój autoportret, może nie w skali jeden do jednego, ale w znacznym stopniu”.

Tym razem ktoś wplątał Simonę w makabryczną grę. Ma odszukać bezcenną sztabkę złota. Ten, kto zlecił jej to zadanie, ma obsesję na tym punkcie, która zamienia się w żądzę krwi. W tej grze liczy się nie tylko refleks złodzieja, ale i mocne nerwy – zwłaszcza, gdy pionkami okazują się niewinni ludzie, a jedyny sposób, by dotrzeć do celu, to iść po krwawych śladach. Kiedy walczy się ze śmiertelnie niebezpiecznym cieniem, trzeba zaryzykować i komuś zaufać. Tylko komu?  

“Archeologia i kryminały to w tym sensie dziedziny pokrewne” – opowiada Marta Guzowska w wywiadzie udzielonym Pawłowi Smoleńskiemu (“Gazeta Wyborcza”). “W kryminale bawi mnie nie tylko zagadka, ale jeszcze zastanawianie się, co morderca ma w głowie i dlaczego zabija.

Nie jesteśmy w stanie tego odszyfrować, podobnie, jak nie dowiemy się, co myśleli ludzie
w starożytności”.

O Autorce:

Marta Guzowska (ur. 1967) planuje przeżyć dziewięć żyć, jak kot. Na razie udało jej się zrealizować trzy: jest pisarką, archeolożką i mamą.

Jako archeolożka od kilkunastu lat pracuje w Troi, prowadziła też badania na terenie Grecji i Izraela.

Jako pisarka zadebiutowała w 2012 r. powieścią „Ofiara Polikseny”, która zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej roku. „Głowa Niobe”, druga powieść z cyklu z cynicznym antropologiem Mariem Yblem, oraz „Chciwość”, pierwsza z cyklu z archeolożką-złodziejką Simoną Brenner, zostały uhonorowane nominacjami do tej samej nagrody.

Guzowska napisała jeszcze dwie powieści w cyklu z Mariem Yblem („Wszyscy ludzie przez cały czas”
i „Czarne światło”) oraz wiele opowiadań zebranych w tomach „Mordercze miasta”, „Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście” i „Cztery zbrodnie na cztery pory roku”.

A jako mama powtarza słowa Shirley Jackson, amerykańskiej pisarki horrorów i mistrzyni Stephena Kinga: „Jak się ma dzieci, pisanie krwawych historii przychodzi naturalnie, bo człowiek cały czas ma ochotę kogoś zabić”.

Marta Guzowska jest też współzałożycielką grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki.

Kategorie
PATRONATY

Dodaj komentarz